Planowanie budynków energooszczędnych, a tym bardziej według standardów domu pasywnego stanowi dla architektów często duże wyzwanie. W tym przypadku istotne znaczenie ma przede wszystkim zastosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych oraz unikanie mostków cieplnych. Te ostatnie powstają przede wszystkim w miejscach, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku, np. na połączeniu balkonu ze stropem. Mimo to, przy budowie domów energooszczędnych lub pasywnych ani architekci, ani inwestorzy nie chcą rezygnować z projektowania balkonów. Realizacja takich elementów wymaga jednak szczególnych rozwiązań w zakresie połączeń elementów budowlanych w celu minimalizacji mostków cieplnych. Tylko w ten sposób można osiągnąć wysokie standardy energetyczne budynków. Wsparciem dla projektantów w zakresie spełnienia energooszczędnych wymagań przy przyłączeniach balkonów jest element termoizolacyjny – łącznik Isokorb firmy Schöck.
Najnowsza wersja łącznika Isokorb XT ma ulepszony moduł HTE (skrót HTE oznacza wysoką wydajność termoizolacyjną z ang. High-Thermal-Efficient). W jego skład wchodzi nowy rodzaj łożyska oporowego zawierającego specjalne kruszywo o nazwie Kronolith, wpływające pozytywnie na właściwości termoizolacyjne modułu HTE. Kronolith składa się z rudy tytanowo-żelaznej o niskim współczynniku przewodnictwa cieplnego. Ponadto, pręty zastosowane w produkcie zostały wykonane ze stali szlachetnej o wysokiej granicy plastyczności. Pozwala to na redukcję średnicy prętów przy zachowaniu tej samej nośności, a w wyniku tego także na redukcję powierzchni przekroju przewodzącej ciepło. Ulepszony łącznik Isokorb XT redukuje straty ciepła powstałe w wyniku mostka cieplnego do minimum. Produkt może być także stosowany w budownictwie pasywnym – dzięki niemu można zaizolować mostek cieplny na takim poziomie, że temperatury powierzchni nie spadną poniżej 17°C, które są wymagane dla domów pasywnych.
Oprócz optymalizacji właściwości termoizolacyjnych łącznika Isokorb, firma Schöck rozszerzyła ponadto paletę produktów:
- Isokorb typu QXT służy do przenoszenia sił poprzecznych, jak ma to miejsce w przypadku loggii lub balkonów podpartych;
- Isokorb typu KXT jest odpowiedni w przypadku konstrukcji wspornikowych;
- Isokorb typu KXT-WO stosuje się dla balkonów lub daszków z kotwieniem do ściany w górę;
- Isokorb typu KXT-HV został zaprojektowany dla balkonów z przesuniętą wysokością montowanych poniżej stropu.
Produkt spełnia równocześnie wymagania "Konstrukcji o niewielkiej ilości mostków cieplnych". Potwierdza to certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Łącznik może być z powodzeniem stosowany do budowy domów pasywnych, dla stropów o grubości 160, 180, 200, 220 i 250 mm. Isokorb XT jest obecnie jedynym certyfikowanym elementem przyłączeniowym, umożliwiającym planowanie wg najwyższych standardów energetycznych – i to przy wysokiej różnorodności możliwości konstrukcyjnych.