Dzięki ulepszonym właściwościom termoizolacyjnym oraz nowoczesnemu opakowaniu (w technologii pakowania próżniowego) uzyskano nową jakość izolacji.
ROCKMIN PLUS przeznaczony jest do wielu aplikacji. Można go stosować jako niepalne ocieplenie i izolację akustyczną: stropodachów wentylowanych i poddaszy użytkowych oraz nieużytkowych, drewnianych stropów belkowych, sufitów podwieszanych, lekkich ścian osłonowych i działowych, drewnianych i stalowych konstrukcji szkieletowych, a także podłóg na legarach.
Parametry techniczne ROCKMIN PLUS:
- współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,037 W/(m²·K)
- obciążenie charakterystyczne ciężarem własnym: 0,31 kN/m³,
- klasa reakcji na ogień A1 - wyrób niepalny.
Jak wykonać energooszczędne poddasze ze skalną wełną
Od prawidłowej izolacji poddaszy, przez które może uciekać nawet do 30% ciepła w dużej mierze zależy komfort cieplny domów i mieszkań. Według Standardu Rockwool zalecana grubość dwuwarstwowego ocieplenia energooszczędnego poddasza wynosi 30 cm i jest większa niż wysokość typowych krokwi. Między innymi z tego powodu stosuje się dwie warstwy izolacji - między krokwiami i pod nimi. Dodatkowo, obudowanie krokwi z trzech stron niepalną wełną mineralną zwiększa odporność ogniową konstrukcji.
W przypadku pierwszej warstwy ocieplenia - do izolacji przestrzeni między krokwiami stosuje się najczęściej płyty MEGAROCK. Jeśli dotnie się je tak, żeby były o około 1,5-2 cm szersze niż odległość pomiędzy krokwiami, wówczas doskonale dopasowują się one i klinują pomiędzy nimi. Taki naddatek i sprężystość płyt MEGAROCK pozwala na wykorzystanie sił tarcia i samodzielne utrzymywanie się ocieplenia między drewnianymi elementami.
Podziałka znajdująca się na powierzchni płyt MEGAROCK ułatwia ich przycinanie i skraca czas montażu. Płyty montuje się oznaczoną stroną do wewnątrz pomieszczenia. Ze względu na możliwe niedokładności więźby dachowej zaleca się, aby pierwsza warstwa ocieplenia miała grubość o 1-2 cm mniejszą niż wysokość krokwi, co zapobiega wypychaniu wiatroizolacji (membrany dachowej).
Drugą warstwę ocieplenia wykonuje się z płyt ROCKMIN PLUS lub ROCKMIN, które układane są między spodem krokwi a okładzinami poddasza (płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią). Ruszt należy odsunąć poniżej spodu krokwi o 5 do 15 cm – w zależności od grubości drugiej warstwy ocieplenia, stosując wieszaki lub klocki drewniane.
Ocieplenie na poddaszu można układać o każdej porze roku. Szczególną uwagę należy poświęcić narożnikom i załamaniom dachu oraz połączeniom ścian ze skosami połaciowymi dachu. Ocieplenie połaci poddasza powinno w sposób ciągły łączyć się z ociepleniem ścian (styk przy murłacie) i stropu poddasza. Odpowiednia izolacja domu, w tym poddasza spełnia swoje zadanie tak długo, jak użytkowany jest budynek.