Osuszanie pomieszczeń

Joanna Ryńska
Znaczenie prawidłowego poziomu wilgotności w pomieszczeniach najczęściej uświadamiają sobie ci, którzy zetknęli się z negatywnymi skutkami zbyt wysokiego stężenia pary wodnej w powietrzu. W wielu sytuacjach wentylacja nie wystarcza - potrzebne jest osuszenie pomieszczenia.

W pomieszczeniach mieszkalnych, w zwykłych codziennych sytuacjach, zazwyczaj nie potrzebujemy dodatkowego osuszania - wystarczy świadomie regulowana, kontrolowana wentylacja. Są jednak sytuacje i, kiedy wilgotność powietrza musi być utrzymywana na stałym, niskim poziomie....

  • przechowywanie materiałów higroskopijnych, podatnych na zbrylanie i pleśnienie;
  • niektóre procesy produkcyjne (przemysł spożywczy, suszenie drewna);
  • ochrona maszyn i urządzeń podatnych na korozję (np. w stacjach pomp, hydroforniach, przepompowniach);
  • budowa lub remont: mniejsza wilgotność oznacza szybsze wysychanie: wylewek betonowych, farb, klejów, gipsów. Przyspiesza to prace wykończeniowe i zapobiega wykraplaniu wody;
  • osuszanie budynków i ich elementów (np. piwnice);
  • biblioteki, galerie, muzea, archiwa - dokumenty i inne przechowywane obiekty są wrażliwe na oddziaływanie wilgoci. W pomieszczeniach tych wilgotność nie powinna przekraczać 55%;
  • kuchnie, łazienki, jadalnie, szatnie: obniżenie ilości pary wodnej pozwala usunąć przykre zapachy;
  • pomieszczenia basenów i pływalni - utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci jest ważne dla komfortowego korzystania;
  • piwnice, sutereny: miejsca te są szczególnie podatne na skraplanie wody na ścianach,a tym samym rozwój grzybów i pleśni;
  • pralnie, suszarnie: niski poziom wilgotności skraca czas suszenia i poprawia komfort pracy.

W takich sytuacjach stosuje się urządzenie stałe lub przenośne zwane osuszaczem (odwilżaczem).

Jak działa osuszacz?
Osuszacz zasysa powietrze wilgotne, z którego usuwa wilgoć (stosuje się tu różne procesy). Wilgoć może być albo zatrzymywana w specjalnym pojemniku jako skropliny, albo usuwana na zewnątrz za pomocą odpowiedniego strumienia powietrza.
Pierwszym elementem osuszacza, który napotyka na swej drodze wilgotne powietrze jest filtr (najczęściej węglowy), którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza z pyłu, kurzu oraz cząstek biologicznych, w tym bakterii. Proces ten nie tylko chroni pozostałe części osuszacza przed uszkodzeniem, ale też poprawia jakość osuszanego powietrza.

Osuszacze kondensacyjne schładzają powietrze poniżej punktu rosy – następuje kondensacja (skroplenie) pary wodnej. Skropliny ściekają do specjalnego zbiornika lub są odprowadzane do kanalizacji. Możliwe jest też odprowadzanie skroplin ze zbiornika do kanalizacji (należy wtedy użyć specjalnego węża). Skropliny ze zbiornika nie mogą być używane do żadnych celów!. Po przejściu przez skraplacz powietrze jest ponownie ogrzewane, dzięki czemu do pomieszczenia trafia suche powietrze o temperaturze bardzo zbliżonej do temperatury w pomieszczeniu.

Osuszacze absorpcyjne wyposażone są w specjalny wirnik, pokryty materiałem, który bardzo silnie pochłania wodę (najczęściej silikażele, czyli odpowiednie związki krzemu). Dzięki temu odpowiednio schłodzone powietrze oddaje wilgoć. Aby zregenerować warstwę żelu, przepuszcza się przez niego odpowiednio nagrzane powietrze z zewnątrz (tzw. regeneracyjne). Pobiera ono na powrót wilgoć z żelu i odprowadza ją na zewnątrz.

Osuszacze najczęściej wyposażone są w higrostaty, czyli urządzenia sterujące, które umożliwiają utrzymanie stałego poziomu wilgoci. Higrostat mierzy wilgotność i włącza osuszacz, kiedy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest wyższy niż zaprogramowany. Osuszacze kondensacyjne ze zbiornikiem mają też sygnalizację stanu napełnienia zbiornika (sygnał dźwiękowy powiadamia o konieczności opróżnienia zbiornika).

Parametrem pracy osuszacza jest wydajność osuszania [kg/h]. Mówi ona o tym, ile kilogramów wody usuwa osuszacz w ciągu godziny. Parametry te obowiązują dla danej wartości temperatury powietrza i jego wilgotności względnej (np. 20°C i 60% wilgotności względnej lub 30°C i 80% wilgotności względnej). Jeśli parametry są inne, osuszacz będzie pracował z mniejszą lub większą wydajnością. Drugim parametrem opisującym osuszacz jest przepływ powietrza wyrażony w m³/h.

Osuszacze najczęściej zasilane są z sieci elektrycznej 230 V/50 Hz (gniazdko musi być uziemione) i zależnie od wartości parametrów pracy pobierają moc od kilku do kilkuset kilowatów. Należy też pamiętać o tym, by osuszacz był oddalony od ściany (ok. 15-20 cm; producent powinien podać lub zalecić konkretną wartość), aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Z tego samego powodu podczas pracy osuszacza należy unikać otwierania okien.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl