Jak osuszyć drewno po powodzi?

Marta Balcerowska
Drewno jako materiał budowlany powinien być odpowiednio zaimpregnowany. Jest to szczególnie ważne w przypadku zagrożenia powodzią i na etapie zejścia wody powodziowej

.

Elementy drewniane stanowią znaczącą część materiałów wykorzystywanych do budowy i wyposażenia każdego domu. Ich właściwe osuszenie i renowacja pozwolą uniknąć zagrożeń i zniszczeń drewna po powodzi.

Jak postępować z drewnem po powodzi
Drewno nasiąknięte wodą, która stała przez wiele dni lub nawet tygodni, właściwie nie nadaje się do dalszego użycia. Woda powodziowa niesie nie tylko zabrudzenia w postaci mułów i osadów, ale także nieczystości z kanalizacji, różnego rodzaju substancje chemiczne takie jak nawozy, oleje itp. Dlatego tylko niektóre elementy będą nadawały się do ponownego użycia. W pierwszej kolejności należy zerwać podłogi i boazerie w miejscach gdzie woda stała najdłużej. Tych materiałów raczej nie da się ocalić, gdyż stojąca woda, która wsiąknęła w strukturę drewna spowodowała spęcznienie i zmianę wymiarów liniowych materiału. Materiały należy wynieść na zewnątrz, a po wstępnym osuszeniu spalić.

Jak osuszyć drewno po powodzi?
Jak osuszyć drewno po powodzi?

Drewno konstrukcyjne, które było narażone na działanie wody powodziowej należy odsłonić, wyczyścić z osadów i odkazić takimi samymi środkami jakie stosuje się do odkażania ścian. Stosuje się do tego preparaty oparte na związkach chloru, np. podchloryn sodu lub tzw."bielinek", oraz środki do odkażania drewna dostępne na rynku. Niestety, woda przenosi także nieczystości z kanalizacji w tym bakterie chorobotwórcze, wirusy, grzyby itp. W środowisku tak wilgotnym jak to po zejściu wody, grzyby – w tym najgroźniejszy grzyb domowy, mają idealne warunki do rozwoju ( wilgotność podłoża i powietrza). Drewno konstrukcyjne można suszyć, ale proces ten powinien być w miarę powolny. Lepiej jest np. wietrzyć lub osuszać pomieszczenia ciepłym powietrzem, niż stosować suszenia punktowe, czy używać nagrzewnice. Drewno w naturalny sposób odda nadmiar wilgoci, to tylko kwestia czasu. Gdy nie będą już widoczne ślady wilgoci, drewno konstrukcyjne należy zabezpieczyć Impregnatem bezbarwnym marki Drewnochron, tak aby na jego powierzchni nie rozwinęła się korozja biologiczna – w szczególności grzyb domowy i pleśń.

Drewno konstrukcyjne lub deski, czy inne elementy drewniane, które były składowane luzem, należy oczyścić z osadów pod bieżącą wodą, a następnie odkazić i suszyć w odpowiednich przykrytych dachem stosach. Stosy układamy tak, aby drewno miało swobodny dostęp powietrza, czyli min. 30 cm powyżej gruntu i stosować przekładki pomiędzy warstwami - min. 2 cm. Co jakiś czas należy przekładać warstwy, tak aby drewno znajdujące się głębiej mogło oddać więcej wilgoci. Po miesiącu od ułożenia, można drewno zaimpregnować, celem dalszej ochrony biologicznej. Drewno należy impregnować z każdej strony, najlepiej dwukrotnie, aby mieć pewność, że cała powierzchnia jest właściwie zabezpieczona. Jeżeli woda doszła do stropów, należy wymienić całą zasypkę (np. keramzyt czy żużel), odsłonić drewno i oczyścić belki konstrukcyjne, a po kilku dniach zabezpieczyć je impregnatem.

Meble drewniane należy oczyścić i suszyć w sposób opisany powyżej. Nie należy wynosić mebli z domu, chyba że panuje tam duża wilgotność. Meble wykonane są często z różnych gatunków drewna, które nierównomiernie wysycha. Dlatego po wstępnym okresie suszenia ok. 1 tygodnia, można zabezpieczyć powłokę za pomocą ogólnie dostępnych past woskowych, które wyrównają czas schnięcia różnych gatunków drewna.

Jak osuszyć drewno po powodzi?

Podsumowując, drewno do wyschnięcia potrzebuje przede wszystkim dostępu powietrza, najlepiej takiego, które stale jest wymieniane. Wszystkie zamoknięte materiały takie jak wykładziny , dywany itp. muszą zostać ściągnięte z drewnianej posadzki, tak aby umożliwić jej schnięcie. Należy stale obserwować powierzchnię drewna i reagować na wszystkie oznaki ewentualnego skażenia biologicznego. Taki proces rozpoczyna się od skażenia sinizną – na powierzchni drewna pojawiają się szare przebarwienia, jednak po właściwym odkażeniu sinizna powinna zanikać. Nie stanowi ona zagrożenia dla drewna, ale zmienia i przebarwia jego powierzchnię. W takich przypadkach powinniśmy zabezpieczyć drewno impregnatem, który głęboko spenetruje drewno i zabezpieczy przed dalszą degradacją. W celu ujednolicenia barwy, drewno zmienione sinizną możemy pomalować np. lakierobejcą w wybranym kolorze (2-3 warstwy) – do wyboru mamy rozpuszczalnikową Lakierobejcę Extra zapewniającą drewnu 8-letnią ochronę, czy też lakierobejce wodne: hypoalergiczną Lakierobejcę Żelową oraz Lakierobejcę 2w1.

Szybka reakcja i właściwe odseparowanie drewna od czynników niszczących, jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważniejszych strat po żywiole tak niszczącym jak woda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl