Mata izolacyjna z funkcją drenażu

Ewa Kulesza
Pod słabo nachylonym pokryciem cynkowym na stojący rąbek, na nowym budynku, bezpieczny drenaż zapewnia strukturalna warstwa dzieląca. Użyty materiał Delta-Trela łączy dwie funkcje: funkcje odprowadzania wody i tłumienia dźwięku. Specjalne rozmieszczenie wytłoczeń na kompozycie gwarantuje idealny drenaż we wszystkich kierunkach.

Na dachu przykrywającym powierzchnię około 2500 m² na około 8000 m² zainstalowano cynkowe pokrycie na stojący wrąbek. Przez to, że nachylenie dachu nie przekracza 15º, musiano zainstalować pomiędzy szalunek i pokrycie metalowe zgodnie z normą DIN 18339 i zaleceniami Rheinzink GmbH warstwę dzielącą z funkcją drenażu. Ma ona zapobiegać zbieraniu się wilgoci pod pokryciem przy topnieniu śniegu oraz wody pochodzącej z kondensacji. Nie odprowadzana, zatrzymywana stale woda i siły kapilarne między blachami a pokryciem wstępnym mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji dachowej, a przede wszystkim do korozji. Tu użyteczna jest strukturalna warstwa dzieląca Delta-Trela firmy Dörken GmbH & Co. KG w Herdecke, która łączy w sobie w jednym systemie folii funkcję odprowadzania wody z właściwościami absorbowania dźwięków.

Mata izolacyjna z funkcją drenażu

Delta-Trela składa się z otwartej dyfuzyjnie folii nośnej z włókniny polipropylenowej ze znajdującą się wewnątrz membraną uszczelniającą oraz zintegrowanej maty ze splątanych włókien w formie profili. Folia nośna z wartością Sd około 0,02 m umożliwia swobodne wydostawanie się wilgoci z pomieszczeń na zewnątrz. Wilgoć z konstrukcji drewnianej może także wydostawać się szybko i swobodnie. Wysoka na 8 mm warstwa profili z włókien  tworzywa sztucznego służy jako warstwa dystansowa i drenażowa. Struktura wytłoczeń nie jest ukierunkowana jednostronnie, więc umożliwia odprowadzanie wody we wszystkich kierunkach. W ten sposób można bezproblemowo stosować pojedyncze odcinki w dowolnej orientacji przy mocno skomplikowanych powierzchniach dachu. Kolejne zalety folii profilowanej: redukuje efekt bębnienia i umożliwia optymalne przesuwanie się brytów przy wahaniach temperatury.

Mata izolacyjna została położona strukturą wytłaczaną ku górze równolegle do okapu. Pasek brzegowy folii nośnej szerokości 10 cm bez profili umieszcza się od strony kalenicy, tak by następny pas zakrył gontowo ten obszar i umożliwiał odpływ wody do okapu. W tym gładkim obszarze brzegowym warstwa oddzielająca  została umocowana przy pomocy gwoździ z szerokimi łbami i uszczelkami. Boczne zakłady folii były łatwe do wykonania, gdyż poluzowano i obcięto około 10 cm warstwy profilowanej. Taka sama technika została zastosowana przy wykonaniu detali przyłączeniowych takich, jak na przykład rur wentylacyjnych. Z powodu małego nachylenia dachu wszystkie zakłady zostały przymocowane przy pomocy specjalnych gwoździ z uszczelkami Delta, które są dostarczane razem z Delta-Trela. Ich gumowa podkładka gwarantuje, że miejsca wbijania gwoździ będą szczelne, gdy przez pewien czas warstwa oddzielająca będzie służyła jako warstwa tymczasowego krycia.

Mata dała się szybko i łatwo montować, co okazało się szczególnie korzystne kosztowo przy dachach o wielkich powierzchniach. Także specjalne ułożenie profili, które gwarantują optymalny drenaż we wszystkich kierunkach, okazało się „środkiem oszczędnościowym”: przy przyłączeniach detali można było obracać matę w dowolnym kierunku i w ten sposób wykorzystywać całą szerokość rolki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rewolucja na poczcie: e-Doręczenia mają zastąpić awizo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl