Izolacja bentonitowa

Tomasz Dąbrowski
Jednym z mniej znanych inwestorom typów izolacji są izolacje bentonitowe - służące do zabezpieczania przed wodą podziemnych części budynków. Popularność izolacji bentonitowych systematycznie rośnie - są niezwykle proste w zastosowaniu, a jeśli nawet ulegnie uszkodzeniu, ma zdolność samouszczelniania się.
Izolacja bentonitowa

Bentonit sodowy CETCO jest niezwykłym minerałem - pod wpływem wody pęcznieje co najmniej 15-20-krotnie (jeśli nic go nie ogranicza). W wyniku oddziaływania wody przekształca się w żelową przeponę blokującą jej infiltrację. Przepona taka działa przez cały czas istnienia zabezpieczonej konstrukcji. Dodatkową zaletą hydroizolacji bentonitowych Cetco  jest ich zdolność samouszczelniania. Jeśli w trakcie instalacji lub po jej zakończeniu nastąpi z jakiegoś powodu uszkodzenie materiału, miejsce to zabliźni się samoczynnie. Konsekwencją tej właściwości jest również zdolność do uszczelniania nieznacznych zarysowań betonu, spowodowanych np. osiadaniem gruntu, ruchami sejsmicznymi czy skurczem betonu. Tym samym przezwycięża się problemy, nad którymi nie da się zapanować w zwyczajny sposób.

Jak wygląda konstrukcja maty Voltex
Jednym z podstawowych bentonitowych materiałów hydroizolacyjnych jest mata o nazwie Voltex. W jej skład wchodzą dwa geosyntetyki: włóknina i tkanina polipropylenowa. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się granulowany bentonit Cetco. Wszystkie te trzy warstwy ulegają zespoleniu w jednorodny produkt podczas procesu igłowania. Polega on na zaczepianiu specjalnymi igłami włókien ze spodniej włókniny i przeciąganiu ich przez warstwę bentonitu poza tkaninę, przez co osiąga się wzajemne powiązanie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu. Voltex DS jest od strony geowłókniny dodatkowo laminowany membraną polimerową. Uzyskuje się w ten sposób doskonałą, aktywną izolację przeciwwodną budowli podziemnych oraz  podziemnych części budynków. W wyniku mocnego igłowania Voltex nabywa pewnych właściwości, które znacząco wyróżniają ten materiał.

Izolacja bentonitowa


Zastosowania izolacji z bentonitu

  • Izolacje poziome i pionowe podziemnych części budynków;
  • Izolacje fundamentów wykonywanych w stałych zabudowach wykopów;
  • Izolacje stropodachów;
  • Izolacje tuneli.
Izolacja bentonitowa

Zalety stosowania wykładzin hydroizolacyjnych Voltex
Maty Voltex mają właściwości samouszczelniające, zakres prac przygotowawczych podłoża jest ograniczony do minimum; w niektórych przypadkach przygotowanie (np. poza zmyciem) nie jest wymagane. Na powierzchniach pionowych materiał jest montowany przez przybijanie gwoździami do betonu lub przystrzeliwany za pomocą osadzaka; na powierzchniach poziomych po prostu układany, może być montowany wewnątrz szalunku lub do stałej obudowy wykopu. Istnieje możliwość układania maty bezpośrednio na zagęszczonej warstwie podsypki z pominięciem warstwy chudego betonu, nie stosuje się żadnych warstw podkładowych, możliwość popełnienia błędów wykonawczych  jest więc zmniejszona do minimum. Materiał ma nieograniczoną w czasie skuteczność. Voltex może być stosowany na wilgotne podłoża, nie występują przerwy technologiczne, związane np. z czasem wiązania podłoża, nie wymaga wykonywania warstwy ochronnej. Voltex można układać przy uciążliwych warunkach atmosferycznych (deszcz), również zimą. 

Praktyczne zastosowanie Voltexu na placu budowy

  • Instalacja
Izolacja bentonitowa

Instalacja Voltexu jest łatwa i szybka. Mata układana jest na zakłady. Wielkość zakładu 10 cm. W przypadku wykonywania izolacji poziomych podłoże powinna stanowić warstwa chudego betonu, odpowiednio zagęszczona warstwa podsypki lub czasami ustabilizowane podłoże gruntowe. Układana na powierzchni poziomej mata jest zazwyczaj wyprowadzana na powierzchnie pionowe w celu zachowania ciągłości z izolacją pionową. Aby zabezpieczyć się przed rozchyleniem lub zanieczyszczeniem zakładów w trakcie robót zbrojarskich i betoniarskich zaleca się zszycie zakładów przy użyciu specjalnego zszywacza. W celu wykonania izolacji pionowej Voltex można montować bezpośrednio przybijając go do wykonanej ściany fundamentowej lub montując do szalunku przed jej wykonaniem, a następnie zabetonować. W takim przypadku nastąpi zespolenie maty ze ścianą fundamentową.

Przy obiektach realizowanych w stałych zabudowach wykopów matę przybija się do obudowy i zabetonowuje wraz ze ścianą. Miejsca nacięć, przejścia instalacyjne, narożniki, itp. w celu doszczelnienia należy zaszpachlować szpachlą bentonitową. Górną krawędź zamocować liniowo przy użyciu listwy i odpowiednio obrobić szpachlą. Voltex instaluje się ciemniejszą stroną (geotkaniną) od strony izolowanego elementu konstrukcji. Szczegółowe rozwiązania zawiera katalog firmy CETCO. W przypadku sytuacji nietypowych należy skontaktować się z producentem, firmą  CETCO lub jej dystrybutorem.

  • Inne podstawowe materiały hydroizoalcyjne

CETbit 300 jest nowoczesną, samoprzylepną membraną hydroizolacyjną, składającą się z folii polimerowej HDPE oraz bitumiczno-kauczukowej warstwy klejącej. Dodatkowym elementem jest folia przekładkowa, zapobiegająca sklejaniu się materiału w rolce. CETbit stanowi doskonałą, aktywną izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową podziemnych części budynków, a także tarasów i balkonów. Szczególnie zalecany w przypadkach, gdy ze względów praktycznych, bądź bezpieczeństwa niemożliwe jest zastosowanie metod tradycyjnych bądź układania materiału na gorąco. CETbit jest układany na zimno, bez stosowania otwartego ognia lub gorącego powietrza. CETbit 300 dzięki zastosowanej folii HDPE charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi.

Waterstop-RX jest plastyczną taśmą bentonitowo-kauczukową, stosowaną do uszczelniania przerw technologicznych w betonowaniu, przejść elementów instalacyjnych przez przegrody budowlane i styków konstrukcji. Pęcznienie taśmy zapewnia trwałe uszczelnienie styku po pojawieniu się w nim wody. Zasadniczym składnikiem taśm Waterstop-RX jest bentonit sodowy CETCO, który pod wpływem wody pęcznieje w stanie swobodnym ponad szesnastokrotnie.  Umieszczenie taśmy w zamkniętej przestrzeni betonu ogranicza mu swobodę pęcznienia, a powstały po uwodnieniu żel staje się znakomitą, aktywną barierą wodoszczelną. Wytworzone ciśnienie pęcznienia sprawia, że rysy i pory betonu w otoczeniu taśmy zostają wypełnione i uszczelnione. Waterstop-RX wytrzymuje działanie znacznego ciśnienia hydrostatycznego (w zależności od typu nawet do 70 metrów słupa wody), zarówno w warunkach stałej obecności wody jak i w cyklach nawadniania i suszenia.

 

Izolacja bentonitowa
Izolacja bentonitowa
Izolacja bentonitowa

Taśmy Waterstop-RX są dostępne w dwóch odmianach rozmiarowych (obydwie o przekroju prostokątnym): 25 x 19 mm, długość rolki 5 mb, opakowanie: karton 30 mb. Nazwy handlowe: Waterstop-RX 101, Waterstop-RX 101 REDSTOP, Waterstop-RX 101 DH (o opóźnionym czasie pęcznienia). Druga odmiana rozmiarowa - 15 x 10 mm, długość rolki 6 mb, opakowanie: karton 72 mb. Nazwy handlowe: Waterstop-RX 103. Taśmy Waterstop-RX powinny być przechowywane pod przykryciem. Przykrycie powinno chronić przed opadami i promieniowaniem słonecznym.

Membrana Swelltite jest przeznaczona do izolowania przeciwwodnego powierzchni poziomych i pionowych podziemi budynków i budowli podziemnych, jak również stropowych płyt warstwowych ponad poziomem terenu, takich jak tarasy, stropodachy garaży podziemnych, place i stadiony sportowe. Spośród wszystkich materiałów systemu Volclay membrana Swelltite jest najbardziej odpowiednia do izolowania murowanych ścian fundamentowych. 

Izolacja bentonitowa
Izolacja bentonitowa
Izolacja bentonitowa

Swelltite jest materiałem kompozytowym o podwójnym działaniu, łączącym wytrzymałość i odporność mechaniczną folii polimerowej z aktywnością i skutecznością bentonitu sodowego. Elastyczna i mocna folia polimerowa działa zarówno jako pierwsza bariera przeciwwodna jak i warstwa ochronna składnika bentonitowego. Woda przedostając się przez nieszczelność folii powoduje uaktywnienie bentonitu na spodzie membrany, powodując samoczynne zablokowanie przepływu. Swelltite ma łączną grubość 2,3 mm. Stanowi zespolenie folii HDPE o gr. 0,3 mm z warstwą 2,0 mm bentonitu sodowego. Pasmo membrany ma wymiary 1,02 x 11,5 m - 11,5 m².

Izolacja bentonitowa

BentoGrout jest bentonitowym zaczynem o wysokiej zawartości fazy stałej, stosowanym metodą iniekcji klasycznej do uszczelniania podziemnych części fundamentów, studni, sklepień czy też nieszczelnych zamków grodzic stalowych. Do wtłaczania zaczynu w grunt otaczający konstrukcję stosuje się niskociśnieniowe (ok. 0,3 do 5,0 MPa) agregaty iniekcyjne o małej wydajności tłoczenia, nie przekraczającej 15 l/min. Po aplikacji zaczyn w ciągu ośmiu godzin zestala się w nieprzepuszczalny dla wody kit iłowy. BentoGrout jest pakowany w wielowarstwowe, nieprzemakalne worki ok. 22,5 kg; 48 worków na palecie. Ograniczenia: BentoGrout nie jest przeznaczony do napraw konstrukcji. Zarysowania uszczelnianej przegrody rozwarte ponad 3 mm powinny wcześniej zostać wypełnione zaprawą do lokalnych napraw powierzchni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl