Czym ocieplić dach i poddasze? Wybieramy materiał ociepleniowy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wełna jest jednym z popularniejszych materiałów do ocieplenia dachu, ale wybór materiałów ociepleniowych jest znacznie większy.
Wełna jest jednym z popularniejszych materiałów do ocieplenia dachu, ale wybór materiałów ociepleniowych jest znacznie większy. Fotolia
Wybór materiałów, którymi możemy ocieplić dach i poddasze jest całkiem spory. Jak wybrać właściwy? Wyjaśniamy, jakie właściwości mają różne materiały ociepleniowe.

Wadliwą izolację pomieszczenia niezwykle łatwo zauważyć. Latem świadczy o niej wysoka temperatura w pomieszczeniu i ciągły zaduch, zimą z kolei „straszą” zimne ściany, a wysokie rachunki za ogrzewanie nie przekładają się na komfort cieplny mieszkańców. By upewnić się, gdzie ucieka najwięcej ciepła i w jakich miejscach straty energii są największe można wykonać badanie kamerą termowizyjną. Skuteczna diagnoza będzie wstępem do prac ociepleniowych, które powinny problem rozwiązać.
Właściciele budynków nie wiedzą jednak często, jaki materiał do docieplenia dachu czy poddasza wybrać i na jaką metodę docieplenia się zdecydować. Nie ma tu jednej, uniwersalnej rady. Wybór zależy od wielu czynników – posiadanego na termomodernizację budżetu, wielkości poddasza, dostępu do dachu czy wreszcie oczekiwań względem temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Podstawowe zadanie, jakie stawia się przed materiałem do dociepleń to zapewnienie w mieszkaniu komfortu cieplnego. Liczy się również to czy odpowiednio wytłumia dźwięki i jest odporny na ogień. Dobrze, żeby jego montaż był szybki, łatwy i nie stwarzał konieczności organizowania szeroko zakrojonych robót.

Wełna mineralna najbardziej popularna

Taką charakterystykę ma wełna mineralna, która jest najpopularniejszym materiałem stosowanym do ocieplenia poddasza. Dobrej jakości wełna mineralna ma współczynnik przewodzenia ciepła (ʎ) na poziomie 0,033 – 0,045 W/(mK), co oznacza, że wystarczy warstwa wełny grubości kilkudziesięciu centymetrów, by zapewnić w pomieszczeniu odpowiedni komfort cieplny – oczywiście przy odpowiednim, prawidłowym jej montażu (im niższa ʎ, tym cieńszą warstwę materiału można stosować). Zaleca się bowiem, by wełnę kłaść w dwóch warstwach. Jedna warstwa powinna znaleźć się pomiędzy krokwiami, ściśle wypełniając ich przestrzeń, druga powinna przykrywać krokwie i warstwę pierwszą. Wszystko po to, by same krokwie, które mają gorsze właściwości izolacyjne, nie stały się mostkami termicznymi. Wiele osób jednak po to kupuje mieszkania poddaszowe i adoptuje strychy, by zabezpieczyć i wyeksponować odpowiednio stare, drewniane krokwie, które nadają przestrzeni szczególnego uroku. Przykrycie wełny mineralnej płytami kartonowo-gipsowymi całkowicie ten efekt psuje.

Pianka poliuretanowa – szybka i skuteczna

Przebojem rynek zdobywa pianka poliuretanowa, która idealnie nadaje się do izolacji dachów i poddaszy. Do ocieplenia połaci dachu od zewnątrz stosuje się płyty z utwardzonej pianki poliuretanowej, natomiast od wewnątrz zastosować można technikę natryskowego jej układania, która znacznie przyspiesza prace remontowe. Pianka poliuretanowa (do ocieplenia poddasza wykorzystuje się jej wersję otwartokomórkową) ma współczynnik przewodzenia ciepła zbliżony do 0,034 W/(mK). To oznacza, że wystarczy warstwa pianki o grubości około 18 centymetrów, by odpowiednio docieplić poddasze. Podobnie jak wełna mineralna wymaga jednak zasłonięcia krokwi. Pianka sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dach posiada lekką konstrukcję i nie można docieplić go materiałami o większe wadze. Co szczególnie ważne – piankę można stosować wszędzie tam, gdzie jest utrudniony dostęp d dachu od strony poddasza, albo występuje dużo załamań konstrukcji. Piana bez problemu dociera do wszelkich zakamarków, tworząc szczelną powłokę izolacyjną.

Wdmuchiwane granulaty celulozowe

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ociepleń może być użycie granulatów celulozowych, które aplikuje się przy użyciu technologii wdmuchiwania. W ten sposób docieplić można połacie dachowe, stropodachy i poddasza. Metoda ta ceniona jest za możliwość ocieplenia poddasza bez ingerencji w jego strukturę. Materiał izolacyjny, w tym przypadku granulat celulozowy, wdmuchiwany jest poprzez wywiercone otwory, wypełniając całą wolną przestrzeń. Likwiduje w ten sposób wszystkie mostki termiczne i poprawia parametry cieplne poddasza i ścian, nie ograniczając „oddychania” docieplonej warstwy.
Włókna celulozowe wytwarza się makulatury gazetowej i impregnuje związkami boru. Na tak przygotowanym materiale nie rozwija się ani pleśń, ani grzyby. Do docieplenia poddasza czy stropodachu wystarczy 30 kilogramów materiału na każdy metr sześcienny, do docieplenia połaci trzeba użyć go nieco więcej – około 50 kilogramów materiału na metr sześcienny. Inwestorzy, którzy zdecydowali się  na granulaty celulozowe chwalą to rozwiązanie za współczynnik przewodzenia ciepła 0,039 W/(mK), niepalność, a także za wysokie parametry izolacji akustycznej.

Maty odporne na wilgoć

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również maty, które przypominają nieco z wyglądu folie bąbelkowe, które są wysokorefleksyjnym materiałem termoizolacyjnym. Materiał ten ma małą masę, co ma znaczenie zwłaszcza przy docieplaniu poddaszy. Zajmuje niewiele miejsca, pozwala więc na ekspozycję np. estetycznych, drewnianych krokwi, które nie muszą znikać pod kolejnymi warstwami docieplenia, nie zabiera też powierzchni użytkowej. Charakteryzuje się całkowitą odpornością na wilgoć (a więc z biegiem czasu nie traci swoich parametrów, tak jak dzieje się to często z tradycyjnymi materiałami używanymi do ocieplania)  i wysokimi parametrami termoizolacyjnymi. Prostota konstrukcji i możliwość samodzielnego wykonania docieplenia znacznie zmniejsza koszty przedsięwzięcia.

Styropian do ocieplenia od zewnątrz

Styropian wykorzystywany jest przy docieplaniu poddaszy coraz rzadziej. Płyty ze sprężystego styropianu mają jednak swoje zalety. Doskonale wypełniają przestrzeń między krokwiami i cechują się niezłymi parametrami izolacyjnymi. Styropian jest materiałem, którym umożliwia szybkie docieplanie poddasza, problemy pojawiają się jednak wtedy, gdy dach pełen jest rozmaitego rodzaju nierówności i skosów, co komplikuje całe przedsięwzięcie.
Styropian jest jednak doskonałym materiałem do ocieplania nakrokwiowego – układanego pod pokryciem dachowym. Tego rodzaju ocieplenie nie zajmuje przestrzenie poddasza, a ponadto nie zasłania elementów konstrukcyjnych więźby. Styropian sprawdza się też doskonale przy ociepleniu dachów płaskich (izolacja układana od zewnątrz). Do ocieplenia dachu trzeba wybrać styropian o odpowiednich parametrach i przeznaczony właśnie do tego zastosowania.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl