Wpływ wody na płyty styropianowe

Marta Balcerowska
Wydarzenia, jakie w ostatnim czasie miały miejsce w naszym kraju, związane z obfitymi opadami deszczu sprawiły, że wiele budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej zostało zalanych wodą.

Teraz, gdy woda już odeszła, przyszedł czas ciężkiej pracy, czas trudnych decyzji, dotyczących tego, co jest możliwe do odratowania i w jaki sposób przywrócić stan sprzed zalania. Nie jest to łatwe, ponieważ w większości przypadków woda spenetrowała te obszary budynków, do których nie ma swobodnego dostępu.

Wpływ wody na płyty styropianowe

Dział doradztwa technicznego Firmy Austrotherm w ostatnim czasie spotyka się z wieloma zapytaniami dotyczącymi zachowania styropianu Austrotherm EPS, który został poddany działaniu wody w wyniku powodzi, oraz jego właściwości. Zadający je, oczekują odpowiedzi, czy np. ich podłoga na gruncie, w której zabudowane zostały płyty styropianowe, musi być zrywana, czy cały układ wymaga naprawy, a może wystarczy jedynie taką podłogę umyć i wysuszyć.

Wpływ wody na płyty styropianowe

Na to jaka była skala penetracji przez wodę danego układu czy systemu oraz ocenę jego przydatności i funkcjonalności, ma wpływ wiele czynników tj. rodzaj zastosowanych materiałów, ich jakość, dokładność i poprawność wykonawcza oraz oczywiście czas i intensywność ekspozycji wody. Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na tego typu pytania, ponieważ każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Powinny robić to osoby kompetentne, znające zagadnienia nie tylko ogólnobudowlane, ale również te związane ze specyfiką zastosowanych w danym budynku materiałów budowlanych. Można jednak powiedzieć, jak zachowa się izolacja termiczna ze styropianu Austrotherm EPS, która okresowo została poddana działaniu wody.

Jak wiadomo określony poziom wilgoci znajdującej się w danym materiale budowlanym przekłada się wprost na jego właściwości. Zarówno te mechaniczne, gdy mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami temperaturowymi pracy tego materiału (cykle zamarzania i odmrażania), te związane ze stabilnością wymiarową, jak również na jego właściwości izolacyjności termicznej. Im większa zawartość wilgoci, tym gorsze parametry izolacyjności termicznej materiału, a to w przypadku  materiałów termoizolacyjnych ma zasadnicze znaczenie.

Właściwości styropianu Austrotherm EPS wynikają z jego budowy, struktury przestrzennej i użytego do jego produkcji surowca. Styropian Austrotherm EPS ma zwartą budowę komórkową, która z kolei ma największy wpływ na jego odporność na działanie wody. Dziesiątki tysięcy zamkniętych komórek w jednej granulce styropianu Austrotherm EPS nie wchłaniają wody. Może ona jednak wystąpić, w nieznacznej ilości, w połączeniach pomiędzy kolejnymi granulkami. Badania płyt ze styropianu Austrotherm EPS prowadzone w laboratoriach, związane z długotrwałą nasiąkliwością wodą, wykonywane są na próbkach całkowicie zanurzonych w wodzie, przez okres 28 dni. Badana jest również krótkotrwała nasiąkliwość wodą metodą częściowego zanurzenia. Na podstawie tych badań stwierdzono, że płyty styropianowe EPS charakteryzują się niewielką nasiąkliwością wodą, dlatego też można powiedzieć, że z punktu widzenia właściwości styropianu  Austrotherm EPS nie uległy one pogorszeniu, w wyniku okresowego poddaniu ich działaniu wody, jak to miało miejsce w trakcie ostatniej powodzi.

Wiadomo jednak, że w większości przypadków płyty styropianowe nie funkcjonują samodzielnie, są zabudowane w różnych układach, są częścią różnych systemów, w których pełnią rolę izolacji termicznej. Dlatego być może małym pocieszeniem dla właścicieli zalanych budynków jest fakt, że ta warstwa nie utraciła swych właściwości, gdy i tak pozostałe należy usunąć. Jest to jednak pewna nadzieja w tych przypadkach, gdzie stan pozostałych warstw oceniono jako zadawalający, a są jedynie wątpliwości co do tego jak zachowa się izolacja ze styropianu.

Płyty styropianowe Austrotherm EPS są odporne na działanie wody, wodnych roztworów soli, zasad i kwasów. Nie są podatne na pleśnie i gnicie, tak więc jeżeli procesy związane ze schnięciem elementów budynku, w których zostały zabudowane płyty Austrotherm EPS np. ściany, ustabilizują się, jest nadzieja, że pierwotnie zastosowany system ocieplenia, po przeprowadzeniu niewielkich prac naprawczych będzie nadal właściwie służył mieszkańcom budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl