Woda prosto z... komina

Tomasz Dąbrowski
Źle wykończony komin - zapewne będzie przeciekał.
Źle wykończony komin - zapewne będzie przeciekał. Mariusz Piszczek
Dlaczego z komina cieknie woda? Jest to jedno z najczęściej powtarzających się pytań, z jakim budujący zwracają się do naszej redakcji. Inwestorzy przyczyny "cieknącego" komina najczęściej upatrują w niedokładnie wykonanych obróbkach blacharskich. Skąd jednak woda w kominie, jeśli dekarze nie popełnili błędu?
Woda prosto z... komina

Zazwyczaj sytuacja wygląda następująco: dekarze schodzą z dachu, a inwestor napawa się widokiem dopiero co położonego pokrycia oraz pięknie wykonanego, klinkierowego komina. Po kilku pierwszych deszczowych dniach okazuje się, że na powierzchni komina pojawia się wilgoć. W pierwszej kolejności odpowiedzialnością za taki stan rzeczy inwestor obciąża dekarzy. Bywa, że jest to rzeczywiście ich wina i poprawienie obróbek blacharskich załatwia sprawę. A co, jeśli oględziny wskażą, że dekarze rzetelnie wykonali swoją pracę?

Woda prosto z... komina

Najczęściej winny jest sam inwestor. Komin wykończony klinkierem wygląda ładnie i łatwo się czyści. Inwestor budujący z kalkulatorem w ręku dochodzi do wniosku, że taniej i szybciej będzie od razu zbudować komin z klinkieru niż dopiero później oklejać go płytkami. To błąd. Do budowy  bardzo często wykorzystuje się klinkierową cegłę dziurawkę. Żeby ładnie wyglądała, muruje się ją na płytkie spoiny, nie zawsze zabezpieczając zaprawą ostatnią warstwę. Woda łatwo dostaje się do wnętrza cegieł. Bywa, że w warunkach zimowych zamarzając rozsadza cegły i komin zaczyna pękać. 

Architekci kontra dekarze
Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Jednym z  nich jest miejsce, w którym komin wychodzi ponad połać dachu. Zdarzało się – co widać na poniższych zdjęciach – że architekt zaprojektował komin w koszu, choć powinien wiedzieć, że jest to rozwiązanie niezgodne z zasadami sztuki budowlanej. Nawet wytrawny dekarz będzie miał niemały kłopot z wykonaniem obróbek blacharskich w takim miejscu. Inwestor powinien się cieszyć, jeśli  znajdzie fachowca, który podejmie się wykonania takiej obróbki w prawidłowy sposób. Komin w koszu to zdecydowanie błąd architekta.

Woda prosto z... komina
Woda prosto z... komina

Architekt zaprojektował komin w koszu - takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl