Płyty sufitowe z wełny skalnej

Ewa Kulesza
Własności akustyczne, niepalność, odporność na wilgotność, prosty montaż, a przy tym przystępna cena. Wszystkie te cechy łączy w sobie Nivis, płyta sufitowa ze skalnej wełny mineralnej. Nowy produkt w ofercie Rockfon jest adresowany do tych osób, które cenią wygodę w montażu oraz gwarantowane parametry techniczne. Produkt ma deklarację CE, co oznacza, że wytwarzany jest zgodnie z normą europejską EN 13964.

Płyty sufitowe Nivis wykonane są ze skalnej wełny mineralnej. Mają gładką białą powierzchnię, tylni welon z włókna szklanego oraz pomalowane krawędzie boczne. Sufit ten charakteryzuje się wskaźnikiem pochłaniania dźwięku (αw = 0,60, klasa C). Jest odporny do 100% wilgotności względnej powietrza, co oznacza, że płyta jest w pełni stabilna wymiarowo – nie odkształca się i nie zmienia swoich wymiarów z upływem czasu. Nivis ma najwyższą - najbezpieczniejszą klasę reakcji na ogień A1 – jest niepalny, a w trakcie pożaru nie wytwarza dymu ani płonących kropli. Skalna wełna mineralna, z której wykonane są produkty Rockfon,  jest materiałem nieorganicznym, dzięki czemu płyty sufitowe są higieniczne oraz odporne na rozwój szkodliwych bakterii i grzybów. Biała gładka powierzchnia płyt sufitowych optymalnie odbija światło i zapobiega osiadaniu kurzu.

Nivis produkowany jest zgodnie z normą europejską EN 13964 – „Sufity podwieszane. Wymagania i metody badań.”, ustanowioną przez Europejski Komitet Normalizacji (CEN). Produkt otrzymał Deklarację Zgodności CE, która potwierdza wszystkie deklarowane parametry techniczne.

Nivis to popularna płyta sufitowa pozwalająca na dużą oszczędność, zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu, jak i instalacji produktu. Stosuje się ją w miejscach, gdzie ważna jest szybkość montażu, łatwość w utrzymywaniu czystości oraz trwałość uzyskanego efektu. Dlatego też produkt przeznaczony jest głównie do niewielkich biur, sklepów oraz innych obiektów, dla których ekonomiczność i trwałość rozwiązania stanowi ważne kryterium.

Uniwersalne wymiary płyty sufitowej Nivis są również dostosowane do potrzeb klientów, ułatwiając instalację. Jeden standardowy moduł o wymiarach 600 x 600 mm, dostępny w krawędzi A przeznaczony jest do montażu w systemie nośnym typu Rocklink XL lub Rocklink 24.

Wielu wykonawców wybiera płytę Nivis właśnie ze względu na łatwość oraz szybkość montażu. Płyty są lekkie – łatwe w transporcie i przenoszeniu. Podczas instalacji łatwo się je przycina, co minimalizuje ilość odpadów. Aby ułatwić samodzielny montaż płyty sufitowej Nivis, specjaliści Rockfon przygotowali krótki przewodnik instalacji sufitu podwieszanego w konstrukcji nośnej RockLink XL:

Montaż płyty sufitowej

Płyty sufitowe z wełny skalnej

1. Trasowanie – wyznaczanie linii odniesienia na ścianie. Zaznacz docelowy poziom sufitu na obwodzie pomieszczenia. Dokładne wypoziomowanie jest bardzo ważne, aby płaszczyzna sufitu była równa.

Płyty sufitowe z wełny skalnej

2. Mocowanie profili przyściennych. Przymocuj profile przyścienne wg wyznaczonych na ścianach linii. Poziom profili przyściennych stanowi odniesienie do montażu pozostałych elementów konstrukcji.

 

Płyty sufitowe z wełny skalnej

3. Trasowanie linii profili głównych (nośnych) po 1800 mm.

Płyty sufitowe z wełny skalnej

4. Mocowanie kołków. Przymocuj do stropu kołki, na których będzie podwieszona konstrukcja sufitu. Użyj do tego odpowiednich zawiesi (wieszaków).

Płyty sufitowe z wełny skalnej

5. Mocowanie zawiesi stropowych.

Płyty sufitowe z wełny skalnej

6. Mocowanie profili głównych. Zamontuj profile nośne, podwieszając je do elementu nośnego (np. do stropu) za pomocą przygotowanych wcześniej zawiesi.

Płyty sufitowe z wełny skalnej

7. Poziomowanie profili głównych. Wypoziomuj profile nośne i połącz je ze sobą (jeśli pomieszczenie jest dłuższe niż długość pojedynczego profilu głównego).

Płyty sufitowe z wełny skalnej

8a. Montaż profili poprzecznych długich. Zamontuj profile poprzeczne długie (dł. 1800 mm) osiowo, co 600 mm pomiędzy profilami głównymi. W efekcie powstaje siatka modularna o wymiarach 1800 x 600 mm.

Płyty sufitowe z wełny skalnej

8b. Montaż profili poprzecznych krótkich. Zamontuj profile poprzeczne krótkie (dł. 600 mm) osiowo, co 600 mm pomiędzy profilami poprzecznymi długimi. W efekcie powstaje modularna siatka docelowa o wymiarach 600 x 600 mm.

9. Montaż płyt sufitowych. Na przygotowanym ruszcie ułóż płyty sufitowe. Pełne płyty układane są wprost z paczek. Zwróć uwagę na kierunek układania płyt.

Płyty sufitowe z wełny skalnej
Płyty sufitowe z wełny skalnej
Płyty sufitowe z wełny skalnej

10. Docinanie  płyt sufitowych i montaż na narożnikach. W narożnikach i przy ścianach ułóż płyty sufitowe, docięte wcześniej do odpowiedniego wymiaru.

Płyty sufitowe z wełny skalnej
Płyty sufitowe z wełny skalnej
Płyty sufitowe z wełny skalnej
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl