Odpowiednia temperatura w domu – ile wynosi i jak o nią zadbać?

Materiał promocyjny
Odpowiednia temperatura jest w wielu przypadkach kwestią bardzo indywidualną, istnieją jednak przedziały, w których powinniśmy się obracać. Gdzie temperatura jest najwyższy, gdzie najniższa i jakiej wartości nie powinna ona przekraczać?

Temperatura powietrza w różnych częściach domu lub mieszkania

O ile temperatura może być różna, dość standardowo zmienia się ona w całym domu lub mieszkaniu. Najczęściej najwyższa temperatura będzie w łazience, i często może wynosić ona nawet 25 stopni Celsjusza. Standardowa, pokojowa temperatura, będzie zapewne w salonie lub w innych pomieszczeniach, w których spędzamy dzień, często nie przekracza ona 22 stopni Celsjusza. Na najniższą temperaturę często decydujemy się w kuchni, z racji tego, że albo w niej nie przebywamy, albo przebywamy chwilę, albo zwiększy się ona sama, gdy zdecydujemy się na dłuższe gotowanie.

Najniższa temperatura będzie również w sypialni, ponieważ to w niej wielu osobom śpi się naprawdę komfortowo, jednak nie powinna ona wynosić mniej, niż 18 stopni Celsjusza.

Kto lubi wyższe temperatury?

Najczęściej wielbicielami wyższych temperatura są kobiety, osoby starsze oraz dzieci. Jeżeli więc ktoś z domowników narzeka, że jest zbyt zimno, warto brać pod uwagę, że odczuwanie temperatury jest bardzo indywidualne. Podobne konflikty mogą zachodzić, zwłaszcza jeżeli mamy jednocześnie do czynienia z osobą aktywnie i regularnie uprawiającą sport, one bowiem często są fanami niższych temperatur.

Dowiedz się więcej o optymalnej temperaturze → https://sterownikitech.pl/optymalna-temperatura-dla-doroslego-i-dziecka,b6.html

Wysoka temperatura a infekcje

Jeżeli temperatura będzie wynosić więcej, niż 21 stopni Celsjusza, będzie ona wpływała na wysuszanie się śluzówek dróg oddechowych. Stan ten często poprowadzi do różnorodnych infekcji, do których najczęściej dochodzi zimą. Wynika to z faktu działania ogrzewania i przebywania dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach.

To jednak niejedyne skutki tego, że temperatura jest zbyt wysoka. Wbrew pozorom, nie jest ona wskazana, gdyż może prowadzić do bólów głowy, senności, zmęczenia, odwodnienia, a nawet znacznego wpływu spadku naszej koncentracji. Jeżeli więc mamy pracować lub planujemy po prostu aktywny dzień, warto pamiętać, że temperatura nie może być zbyt wysoka, gdyż na pewno nam to nie pomoże w całodziennym działaniu.

Odpowiednia temperatura dla dorosłego i dziecka – ile wynosi?

O ile w trakcie ciepłych miesięcy bez problemu radzimy sobie z temperaturami, które są znacznie wyższe, o tyle średnia temperatura w okresie grzewczym, która będzie najbardziej komfortowa dla osoby dorosłej, będzie wynosił około 20 stopni Celsjusza.

Jeżeli jednak mamy do czynienia z niemowlakiem, dbanie o wyższą temperaturę w jego pokoju będzie dla nas koniecznością. Warto pamiętać, że dziecko samo w sobie ma znacznie mniej tkanki tłuszczowej niż osoba dorosła, która jednocześnie ma mniejszy wpływ na temperaturę dziecka. Dodatkowo podobnie jak każdy człowiek, również dzieci posiadają system termoregulacji, nie jest on jednak tak rozwinięty i dokładny jak u osób dorosłych, przez co nie może on skutecznie doprowadzić do zmniejszenia utraty ciepła, by dziecko nie zamarzło w zbyt niskiej temperaturze.

Z tego powodu w trakcie dnia temperatura w pokoju dziecka nie powinna wynosić mniej, niż 22 stopnie Celsjusza. W trakcie nocy nie może ona niższa, niż 18 stopnie Celsjusza. Jednocześnie, temperatura powyżej 21 stopni sprawia, że wysuszają się śluzówki, również u dzieci, warto więc tym bardziej dbać o to, by pokój był odpowiednio często wietrzony.

Jeżeli zastanawiamy się, czy temperatura jest odpowiednia, a dziecku nie jest ani za zimno, ani zbyt gorąco, warto sprawdzać kark dziecka i jego temperaturę. Zimny kark wskazuje na to, że dziecku jest zimno, a temperatura wymaga podniesienia, jeżeli natomiast jest spocony, to oznaka, że z temperaturą przesadziliśmy i jeżeli jest to tylko możliwe, właściwe będzie jej zmniejszenie.

Jak zadbać o odpowiednią temperaturę w domu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl