Odnowienie ścian po wymianie okien

Ewa Kulesza
Podczas wymiany okien ściany zazwyczaj nieco się niszczą. Wyjęcie starych futryn wiąże się z pękaniem, a często odpadaniem tynku. Ponadto zdarza się, że ściany w najbliższym sąsiedztwie okien po prostu brudzą się.
Odnowienie ścian po wymianie okien

To wszystko powoduje, że przed malowaniem ściany musimy odpowiednio przygotować: oczyścić, wyrównać i wygładzić. Dopiero wówczas będziemy mieli pewność, że farba będzie się długo i dobrze trzymać. Nie należy lekceważyć etapu czyszczenia ścian. To pierwszy i bardzo ważny etap. Polega on na usunięciu wszelkich luźnych kawałówi tynku, okruchów czy kurzu ze ściany, a także z sufitu, jeśli będziemy usuwać dziury po karniszu. Ponadto usuwamy tłuste plamy i ewentualne pozostałości farb. Warto także zagruntować podłoże takim preparatem, jak emulsja gruntująca Cekol DL- 80. Dzięki temu zabiegowi odnawiana ściana nie wchłonie dużej ilość wody z nakładanej w następnej kolejności zaprawy gipsowej, a to likwiduje ryzyko, że zaprawa ta zbyt szybko wyschnie i zacznie odpadać.

Odnowienie ścian po wymianie okien

Po takim przygotowaniu możemy przystąpić do wypełnienia ubytków w ścianie czy w suficie. Firma Cekol poleca do tego gips szpachlowy Cekol GS-100. Jest to nietoksyczny, ekologiczny produkt specjalnie przygotowany do wyrównywania ścian czy sufitów. Po związaniu zaprawa ta jest twardsza od szpachlówek gipsowych, dzięki czemu doskonale nadaje się do uzupełniania większych pęknięć i dziur. Gips szpachlowy Cekol GS-100 ma także większą wytrzymałość, a to oznacza, że w ścianę odnowioną tą zaprawą bez obaw możemy ponownie wbić gwóźdź. Przygotowując zaprawę wsypujemy zawartość opakowania do wody w proporcjach od 0,4 do 0,45 litra wody na 1 kg suchego proszku. Czekamy 2 minuty, po czym mieszamy zaprawę do uzyskania jednolitej gęstej masy. Zaprawa jest gotowa do użycia i możemy już rozpocząć likwidację dziuri pęknięć. Cekol GS-100 zachowuje swoje właściwości przez około godzinę od przygotowania (należy o tym pamiętać i rozrobić odpowiednią ilość zaprawy). 

Odnowienie ścian po wymianie okien

Gips szpachlowy najwygodniej nanosić za pomocą narzędzi ze stali nierdzewnych lub plastikowych. Po wstępnym stwardnieniu masy możemy przystąpić do szlifowania ścian. Po wyrównaniu ścian przychodzi czas na wygładzenie. Kolejnym krokiem na drodze do efektu idealnie gładkich ścian jest zatem wykonanie gładzi szpachlowej. Cekol oferuje dwa produkty o podobnym działaniu: białą masę szpachlową Cekol C-45 i gipsową masę szpachlową Cekol GS-200. Cekol C-45 wykonany jest w całości z naturalnych komponentów. To doskonały podkład pod farby emulsyjne i akrylowe. Biała barwa tego produktu pozwala na ograniczenie warstw nakładanej farby, czyli krótko mówiąc wcześniej uzyskamy oczekiwany efekt kolorystyczny. Cekol C-45 nie żółknie pod wpływem światła.

Odnowienie ścian po wymianie okien

Nietoksyczny i ekologiczny Cekol  GS-200 jest z kolei mieszkanką gipsu syntetycznego, wypełniaczy mineralnych i szerokiej gamy dodatków uszlachetniających. Zaprawa ta jest wyjątkowo łatwa w obróbce. Przygotowanie zapraw C-45 i GS-200 wymaga identycznych działań. Zawartość opakowania danego produktu wsypujemy do odmierzonej ilości wody w proporcjach ok. 0,4 litra wody na 1 kg suchego proszku. Dobrze jest chwilę odczekać, aż zaprawa nasiąknie, a wymieszać ją do uzyskania jednolitej gęstej masy. Bezpośrednio po wymieszaniu możemy nanosić masę szpachlowa na wyrównaną ścianę. Warto pamiętać, że gładki tynk gipsowy C-45 utrzymuje swoje właściwości przez około 45 minut, natomiast masa szpachlowa GS-200 - przez około godzinę. Gładź szpachlową nanosimy na ściany równą warstwą o grubości od 1 do 5 mm aż do uzyskania pożądanego efektu. Nierówności wyrównujemy stalową nierdzewną, ewentualnie plastikowa, kielnią lub szpachlą. Po wstępnym stwardnieniu możemy jeszcze ostatecznie przeszlifować ścianę czy sufit specjalną siatką lub papierem ściernym. Gdy gładź szpachlowa całkowicie stwardnieje możemy przystąpić do ostatniego etapu, czyli do malowania ścian i sufitów.

Ceny brutto sugerowane przez producenta:

  • Gips szpachlowy Cekol GS-100 opakowanie 10 kg - 9,59 zł,
  • Biała masa szpachlowa Cekol C-45 opakowanie 10 kg - 21,89 zł,
  • Gładź szpachlowa Cekol GS-200 opakowanie 10 kg - 11,39 zł,
  • Emulsja gruntująca Cekol DL-80, opakiwanie1 l - 6,59 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl