Ocieplenie progu drzwi zewnętrznych

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Brak odpowiedniej izolacji termicznej progu drzwi wejściowych powoduje straty ciepła.
Brak odpowiedniej izolacji termicznej progu drzwi wejściowych powoduje straty ciepła. CAL
Ciepłe drzwi zewnętrzne to jeden z ważnych elementów, które zapewniają skuteczna izolację termiczną domów. Jednak nie można zapominać o prawidłowym ociepleniu progu. 

Dlaczego ocieplenie progu jest ważne

Coraz częściej kupujemy drzwi o jak najlepszych parametrach cieplnych, a mimo to bywa, że w przedpokoju, czy przedsionku jest chłodno. Przyczyną tego stanu może być źle zamontowany i zaizolowany próg. Problemem może być niestabilne mocowanie progu – na tę usterkę wskazuje trzeszczenie i odkształcanie się progu. Nieodpowiednio osadzony próg, z czasem będzie powodował powstawanie coraz większych nieszczelności.
Jeśli styku progu i ościeżnicy zauważymy gromadzące się kropelki wody, a zimą – szron, to znaczy, że próg nie jest właściwie izolowany. Sytuacja taka może wystąpić nawet w przypadku montażu progu termoizolacyjnego – dzieje się tak dlatego, że beton, w którym próg osadzono pozostaje chłodny. Kiedyś, by chronić budynek przed utratą ciepła, beton z zewnątrz odgradzano od podłogi drewnianymi klockami wkładanymi w szczelinę pod pokrywą deski progowej. Niestety drewno butwieje i wielu montażystów rezygnuje z jakiejkolwiek izolacji.

Jak wykonać izolację progu

Obecnie standardem jest montaż progu termoizolacyjnego w kanale przygotowanym w posadzce pod drzwiami. Komory powietrzne znajdujące się w takim progu, zapewniają izolację termiczną, ale tylko od poziomu posadzki. Nie zapobiegają przed przenikaniem zimna pod podłogą. Dlatego przestrzeń pod progiem powinno się wypełnić materiałem termoizolacyjnym sięgającym do warstwy betonu znajdującej się poniżej ocieplenia podłogi. Taki zabieg pozwoli zlikwidować mostki termiczne powstające na poziomie posadzki i wylewki. Trzeba także pamiętać o wykonaniu hydroizolacji od strony zewnętrznej.

Materiałem izolacyjnym powinna być wypełniona również przestrzeń pod progiem.
Materiałem izolacyjnym powinna być wypełniona również przestrzeń pod progiem. CAL
Profil poszerzający pozwala na ciepły montaż progu.
Profil poszerzający pozwala na ciepły montaż progu. CAL

Montaż progu w nowym domu

Prawidłowo ocieplony próg pozwoli zapobiec stratom ciepła.
Prawidłowo ocieplony próg pozwoli zapobiec stratom ciepła. CAL

Montaż progu, w nowo budowanych domach powinno się wykonać po zakończeniu mokrych prac budowlanych. Stosowane niekiedy montowanie drzwi, na tymczasowych podporach, jeszcze przed wylaniem posadzek, jest uznawane za błąd, który może osłabić konstrukcję ościeżnicy. Jednak sposób na prawidłowe wykonanie kanału montażowego pod drzwiami jest prosty  _– Kiedy znamy już płaszczyznę montażu drzwi w murze, przed wylaniem posadzek możemy wstawić na betonie przegrodę ze styropianu. Przy montażu drzwi łatwo ją usuniemy i dzięki temu odsłonimy kanał montażowy – miejsce, w którym prawidłowo zamontujemy próg _– radzi Czesław Suski, ekspert z firmy CAL.
Jeśli wymieniamy drzwi w starszym budynku, kanał montażowy pod ciepły próg można wyciąć w istniejącej już posadzce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl