Izolacja akustyczna

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Izolacja akustyczna

Hałas dostaje się z jednego pomieszczenia do drugiego wskutek dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych. Te dwie możliwości mają natomiast wiele dróg, z których dźwięk chętnie korzysta, aby zakłócić nasz spokój.

Dlaczego słychać sąsiada

Izolacja akustyczna

W zależności od materiału, z jakiego zbudowana jest ściana/sufit/podłoga, powody przedostawania się hałasu mogą być różne.

  • Wszelkie dziury, pęknięcia oraz szpary to najprostszy sposób przejścia hałasu na drugą stronę. To samo dotyczy także tworzenia zabezpieczeń
Izolacja akustyczna

przeciwhałasowych. Decydując się na izolację ściany, musimy wszelkie szpary dokładnie uszczelnić, nie pozostawiając możliwości "przecieku". Nawet najgrubsze i najcięższe ściany nie zatrzymają hałasu, jeżeli są w niej otwory umożliwiające swobodne przenikanie dźwięku.

  • Dźwięk przechodzi z jednego pomieszczenia do drugiego poprzez różne połączenia. Mogą to być rury, wkręty, listwy, konstrukcje – wszystko, co ma styczność nawet pośrednio (np. przez ścianę) z dźwiękiem po drugiej stronie.
  • Przegrody drgają wskutek docierających do nich fal dźwiękowych i w ten sposób przenoszą hałas na drugą stronę. Jeżeli ściana jest zbyt cienka, niezbyt masywna, źle skonstruowana lub zrobiona z nieodpowiednich materiałów, to hałas jest emitowany przez nią na drugą stronę. Jakby tego było mało, nawet izolacje akustyczne tworzone na ścianach mogą pogorszyć izolacyjność dźwiękową ściany. Dzieje się tak najczęściej dla niższych częstotliwości.
Izolacja akustyczna

Skuteczna izolacja akustyczna
Walka z hałasem jest niezwykle trudna ze względu na wiele okoliczności, które muszą zostać uwzględnione podczas projektowania instalacji. Dźwięk przenosi się różnymi drogami i sposobami od nadawcy do odbiorcy (czyli np. od sąsiada). Znalezienie i zablokowanie ich wszystkich może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Istnieje kilka głównych czynników, które należy brać pod uwagę podczas zabierania się do izolacji dźwiękowej. Razem potrafią zapewnić dobry efekt końcowy.

Masa przegrody. Dźwięk nie lubi ciężkich przeszkód i nie potrafi skutecznie przez nie przechodzić... bo nie może wprowadzić ich w drgania. W teorii powiększenie masy przegrody 2-krotnie powinno skutkować poprawą izolacyjności o 6 dB. Ale to teoria. Praktyka jest mniej optymistyczna. Nie otrzymasz dobrych rezultatów po

Izolacja akustyczna

dokręceniu drugiej ściany kartonowo-gipsowej do już istniejącej (a masę zwiększysz 2 razy). Szczególnie nie odczujesz większej różnicy dla niskich częstotliwości. Dlatego należy pamiętać podczas tworzenia izolacji akustycznej także o pozostałych zasadach.

Tłumienie dźwięku. Chodzi o ograniczenie dźwięków spowodowanych przez wibracje. Hałas przechodzi do naszego pomieszczenia także poprzez drgania różnych elementów i całych płaszczyzn. Wyobraź sobie prosty przykład – metalowa beczka. Pusta, po uderzeniu będzie głośno i długo wybrzmiewała. Jeżeli obejmiesz beczkę ramionami lub wypełnisz ją np. piaskiem, dźwięk zostanie natychmiast stłumiony. Ta sama zasada dotyczy ścian oraz innych elementów. Należy użyć takich sposobów i materiałów, aby ograniczyć ich drgania, ponieważ są one źródłem (jednym z wielu) hałasu.

Pochłanianie dźwięku. Dźwięk swobodnie rozchodzi się w powietrzu. Dlatego im więcej będzie miał przeszkód na swojej drodze, tym gorzej go będzie słychać. Posłużmy się tutaj także przykładem. Ustaw przed głośnikiem wełnę mineralną. Zauważysz, że średnie i wysokie częstotliwości są dobrze pochłaniane przez materiał. (Co prawda nie dotyczy to już niższych tonów, które są dalej doskonale słyszane, ale to już inna kwestia). Zatem budując ścianę (np. z płyt g-k), nie pozostawiaj pustki powietrznej, a wypełnij ją np. wełną mineralną. Obniży to poziom dźwięku, który rozchodzi się

Izolacja akustyczna

w uwięzionej przestrzeni powietrza. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: po wypełnieniu pustki powietrznej w ścianie materiałem dźwiękochłonnym, obniży się częstotliwość rezonansowa takiej przegrody. Oznacza to, że ściana powinna przenosić nieco niższe częstotliwości nić dotychczas (np. 70 Hz zamiast 100 Hz). To natomiast może już rozwiązać twój problem z hałasem, jeżeli był on uciążliwy dla częstotliwości od ok. 100 Hz.

Przerwanie dróg propagacji dźwięku. Hałas dochodzący od sąsiada wędruje, jak już wspomniano,  różnymi drogami. Jeżeli uda się przerwać mu bezpośrednią drogę, to osiągnięty zostanie już częściowy sukces. To tak jak przeciąć drut, po którym rozchodzi się dźwięk. Jeżeli uwzględnimy także punkty 1, 2, 3 to rezultaty całej instalacji przeciwdźwiękowej będą naprawdę imponujące. Dlatego stosuje się specjalne podkładki, listwy mocujące lub inny rozstaw profili podczas montażu ścian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl