Akustyka w budynkach przemysłowych

Materiał promocyjny

Budownictwo halowe to obecnie konstrukcje wykonane ze ścian osłonowych i przekryć dachowych. Nie chodzi tutaj jedynie o hale przemysłowe – również budynki użyteczności publicznej, rolnicze oraz o przeznaczeniu specjalistycznym, czyli np. chłodnie, przestawne budynki kolei czy zaplecza budów. Ściany takich budynków to lekkie obudowy, najczęściej płyty warstwowe i systemy na bazie kaset stalowych, a dachy to warstwowe przekrycia dachowe z nośnymi elementami – blachami trapezowymi. Ogromną zaletą takich rozwiązań jest przede wszystkim niewielka masa jednostkowa, montaż niezależny od warunków atmosferycznych oraz łatwość montażu i demontażu. Do prac budowlanych również nie jest konieczne wykorzystanie ciężkiego sprzętu.

Izolacja jest nie tylko akustyczna!

Płyty warstwowe mają wiele zastosowań. Poza podstawowymi, czyli ochroną przed wiatrem i deszczem, posiadają również właściwości izolacyjne. Termin izolacji może odnosić się do właściwości termicznych, ale również do kwestii akustycznych. W czasach autostrad, samolotów i wielkich miast, hałas stał się problemem powszechnym. Dlatego w budynkach halowych, gdzie na raz przebywa wiele osób, izolacja akustyczna jest taka ważna.

Szkodliwość hałasu jest zależna od jego natężenia, widma częstotliwości, charakteru zmian w czasie, zawartości składowych niesłyszalnych oraz długotrwałości działania. To zjawisko jesteśmy w stanie podzielić na trzy grupy: hałas przemysłowy, hałas komunikacyjny i hałas osiedlowy. Producenci stalowych ścian osłonowych muszą sprostać rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, która głosi, że lekka obudowa powinna minimalizować rozchodzenie się dźwięku w otoczeniu poprzez izolację akustyczną oraz w środku obiektu poprzez pochłanianie dźwięku.Wskaźnikiem, który określa parametry akustyczne danego materiału to wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej Rw, który wyraża się poprzez dB. Równie ważne są widmowe wskaźniki adaptacyjne C (hałasu bytowego wewnętrznego) i Ctr (hałasu zewnętrznego). 

W Polsce izolacyjność akustyczną oznacza się stosując wskaźniki izolacyjności akustycznej właściwej RA1 oraz RA2 wyrażane w dB. Wyznaczane na podstawie poniżej podanych wzorów:

                                                           RA1= Rw + C

                                                           RA2= Rw + Ctr

Istotny jest także współczynnik pochłaniania dźwięku αw. Określa on zdolność do pochłaniania przez dany obiekt energii pola akustycznego. Tej energii jest przyznawana wartość od 0 do 1, gdzie 0 oznacza całkowite odbicie dźwięku, natomiast 1 całkowite pochłanianie dźwięku - dotyczy to właściwości absorpcyjnych przegrody od 100 – do 5000 Hz.

Klasy pochłaniania dźwięku są następujące:

Klasa A – 0,90, 0,95, 1,00 – b. wysoka absorpcja
Klasa B – 0,80, 0,85 – b. wysoka absorpcja
Klasa C – 0,60, 0,65, 0,70, 0,75 – wysoka absorpcja
Klasa D – 0,30, 0,35, 0,40, 0,45, 0,50, 0,55 - absorpcja
Klasa E – 0,15, 0,20, 0,25 – słaba absorpcja
Niesklasyfikowane – 0,05, 0,10 – odbijające

Okładziny ścienne pełne posiadają współczynnik αw w granicach 0,05 - 0,15. Jeśli materiał będzie posiadał okładziny perforowane, wartość ta znacząco rośnie.

Lekkie i akustyczne płyty warstwowe

Gdy myślimy o lekkiej obudowie ściennej, może się wydawać, że nie będzie ona wystarczająco wygłuszać otoczenie. Jednak odpowiednie wypełnienie takiej ściany znacznie podnosi wskaźniki izolacyjności – zarówno akustycznej jak i termicznej. Dlatego ściany wykonane z płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej to nawet do 50% niższy poziom hałasu. Wartość Rw dla wełnianych płyt dachowych lub ściennych (obie okładziny pełne lub wewnętrzna perforowana) waha się od 31-33 dB. Płyty perforowane posiadają dodatkową zaletę jaką jest zdolność pochłaniania dźwięków. Wskaźnik αw jest wtedy mniej więcej na poziomie 0,65 – wszystko zależy od ilości perforacji i jej rodzaju.

 

Ścienna płyta warstwowa z rdzeniem z wełny mineralnej
Ścienna płyta warstwowa z rdzeniem z wełny mineralnej Blachy Pruszyński
Fragment ściennej płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej z wew. okładziną perforowaną
Fragment ściennej płyty warstwowej z rdzeniem z wełny mineralnej z wew. okładziną perforowaną Blachy Pruszyński

 

Innym rozwiązaniem dla izolacji akustycznej dachów są dachy warstwowe, a więc element nośny  np. blacha trapezowa i termoizolacja z wełny mineralnej. Takie rozwiązanie gwarantuje izolacyjność na poziomie od 36-50 dB. To co wpływa na taki wynik to grubość termoizolacji, gęstość wełny oraz kształt i grubość blachy trapezowej. Również układ poszczególnych warstw jest ważny – czy jest on jednowarstwowy czy wielowarstwowy.

 

Warstwowe przekrycie warstwowe
Warstwowe przekrycie warstwowe Blachy Pruszyński

Dodatkowo izolacyjność mogą poprawić dodatkowe akcesoria, jak np. maty akustyczne, a także prowadzenie do konstrukcji pustek powietrznych Oprócz powyższego na poziom izolacyjności akustycznej ma wpływ rodzaj zastosowanych, jako dodatkowe elementy, mat akustycznych lub wprowadzenie pustek powietrznych między poszczególnymi warstwami tworzącymi przekrycie dachowe. Do tego, jeśli zastosujemy perforację zyskamy dodatkowo właściwości absorbcyjne i w zależności od ilości i rodzaju otworów współczynnik pochłaniania dźwięku αw jest na poziomie 0,50.

W nieco inny sposób wyglądają lekkie ściany osłonowe, które oparte są na stelażu z kaset stalowych wzdłużnych. Takie rozwiązanie najlepiej sobie radzi w walce z hałasem izolacyjność akustyczna sięga nawet 40 - 52dB, a αw może się równać nawet 0,95.

 

Lekka ściana osłonowa na bazie kaset stalowych wzdłużnych pełnych – PRUSZYŃSKI Sp. z o. o.
Lekka ściana osłonowa na bazie kaset stalowych wzdłużnych pełnych – PRUSZYŃSKI Sp. z o. o. Blachy Pruszyński

 

Lekka ściana osłonowa na bazie kaset stalowych perforowanych – PRUSZYŃSKI Sp. z o. o.
Lekka ściana osłonowa na bazie kaset stalowych perforowanych – PRUSZYŃSKI Sp. z o. o. Blachy Pruszyński

Godne uwagi są również płyty warstwowe ścienne i dachowe z rdzeniem z pianki poliuretanowej typu PIR. Izolacyjność akustyczna jest tutaj jednak zdecydowanie niższa, bo około 25 – 27 dB. Nie oznacza to jednak, że wyroby te są gorsze – zwyczajnie sprawdzą się w budynkach o innych wymaganiach technicznych. 

Poszukując wspomnianych w artykule wyrobów warto przeanalizować ofertę handlową firmy Blachy Pruszyński. Znajdziemy tu nie tylko płyty warstwowe, ale również kasety ścienne, kasetony ścienne oraz blachodachówki, a także szereg profili konstrukcyjnych przydatnych podczas budowy dużych obiektów użyteczności publicznej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl