Ocieplenie ścian - przepisy dotyczące izolacji cieplnej ścian

Katarzyna Laszczak
Ocieplenie ścian - przepisy dotyczące izolacji cieplnej ścian

W styczniu 2014 roku zostały wprowadzone w życie nowe Warunki Techniczne. Zmiany dotyczyły przede wszystkim wymagań energetycznych, jakie mają spełniać budynki.

Wprowadzenie nowelizacji w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich sytuowanie było związane z wprowadzeniem w życie dyrektywy unijnej 2010/31/UE, dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Dlatego zmieniono przepisy, kładąc nacisk przede wszystkim na poprawę termoizolacyjności budynków, a także zmniejszenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną. Dyrektywa dyrektywą, ale domy budowane zgodnie z jej zaleceniami będą mniej kosztowne w utrzymaniu, przede wszystkim koszty ich ogrzewania będą niższe. Niestety ich budowa będzie nieco droższa, choć nakłady poniesione na etapie budowy, zwrócą się podczas eksploatacji domu.

Dla kogo zmienione Warunki Techniczne

Znowelizowane Warunki Techniczne dotyczą przede wszystkim nowych inwestycji. Nie obejmują inwestorów, którzy przed 1 stycznia 214 roku:

  • uzyskali pozwolenie na budowę (lub odrębną decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego),
  • złożyli wniosek o pozwolenie na budowę (lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego),
  • dokonali zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych (w przypadkach, kiedy pozwolenie na budowę nie jest wymagane).

Jednak jeśli w trakcie budowy już w 2014 r. wprowadzimy w projekcie tzw. istotne zmiany, wymagające wykonania projektu zamiennego i uzyskania nowego pozwolenia na budowę – będziemy musieli się liczyć z nowymi Warunkami.
W przypadku budynków przebudowywanych dopuszczalne będą odstępstwa od wymagań przewidzianych dla nowych budynków.

Wymagania dotyczące izolacyjności ścian

Dyrektywa przewiduje stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności przegród. Do niedawna współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,3 W/(m²k) (dotyczy to ścian pomieszczeń ogrzewanych, w których temperatura jest wyższa niż 16°C).
Jednak od stycznia 2014 r. jest to 0,25 W/(m²K)*. Oznacza to konieczność zastosowania grubszej warstwy izolacji lub stosowanie materiałów o lepszych parametrach termoizolacyjności niż jeszcze kilka lat temu.
Jak w praktyce wygląda wznoszenie ścian jedno- i dwuwarstwowych, tak, aby osiągnęły współczynnik przenikalności cieplnej równy lub mniejszy (0,25-0,23 W/(m²K) od wymaganego od stycznia 2014 r.? Dane dotyczące grubości warstw muru znajdują się w poniższej tabeli.

Ścianamateriałgrubość murugrubość izolacji
(λ 0,031-0,040 W/(m.K)
Ściany jednowarstwowebeton komórkowy 350

36,5 cm-
beton komórkowy 400

42 cm-
szlifowane pustaki z ceramiki poryzowanej

44 cm-
Ściany dwuwarstwowebeton komórkowy 400

24 cm6-7 cm
beton komórkowy 500

24 cm7-9 cm
beton komórkowy 600

24 cm8-10 cm
pustaki ceramiczne

25 cm10-13 cm
silikaty

18 cm11-14 cm

Współczynnik przenikania ciepła ścian - zmiany w latach 2017 i 2020

Zmiany wprowadzane od stycznia 2014 r. to dopiero pierwszy etap, ale w Warunkach Technicznych przewidziano także wytyczne, które będą obowiązywać w przyszłości. W kolejnych latach wymagania zostaną zaostrzone i współczynnik przenikania ciepła dla ścian pomieszczeń ogrzewanych będzie wynosił w 2017 roku - 0,23 W/(m²K), a od 2021 r. – 0,2 W/(m²K). Będzie to oznaczało konieczność dalszej poprawy izolacyjności ścian, a także innych przegród.

Ocieplenie

do 2014 r.


2014 r.


2017 r.


2021 r.


Ściany

ok. 10-12 cm

+ 2 cm

+ 4 cm

+ 5 cm

Dach

ok. 15 cm

18 cm

20 cm

25 cm

Podłoga

6 cm

10 cm

10 cm

10 cm

* Załącznik do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. (poz. 926) -zobacz

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl