Ocieplenie dachu stromego i płaskiego

Katarzyna Laszczak

Dach jest elementem budynku, przez który może przenikać do 30% ciepła. Rozwiązań, które pozwolą nam się przed tym ustrzec jest wiele.

Ocieplenie dachu stromego i płaskiego

Najważniejsza jest odpowiednio dobrana izolacja termiczna jak również jej właściwe wykonanie. Najczęściej spotykaną metodą jest ułożenie materiału termoizolacyjnego miedzykrokwiowo z dodatkową warstwą znajdującą się pod krokwiami. Eliminujemy wtedy, powstałe w miejscu wystąpienia wspomnianych krokwi, liniowe mostki termiczne. Często spotykane jest również mocowanie materiału termoizolacyjnego np. płyt polistyrenu ekstrudowanego Austrotherm XPS TOP 30 nakrokwiowo. Ułatwia to niejako otoczenie płaszczem izolacji cieplnej całego budynku. Z kolei dla stropodachów projektuje się warstwy termoizolacyjne ze styropianu, czyli polistyrenu ekspandowanego (EPS) np. Austrotherm EPS Dach/Podłoga Premium lub polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Rodzaj użytego materiału zależy w głównej mierze od warunków pracy całej przegrody. 
 

Ocieplenie dachu stromego i płaskiego

  

Warto nadmienić, że w budownictwie spotykamy styropiany w różnych odmianach i parametrach, w tym izolacyjności cieplnej. Często pojawiająca się wartość λ (lambda – współczynnik przewodzenia ciepła) występuje zazwyczaj w zakresie od 0,045 do 0,031 [W/mK] i ma kluczowy wpływ na parametry cieplne przegrody, które przekładają się bezpośrednio na związane z tym koszty ogrzewania. Dlatego ważne, aby stosować produkty o możliwie najniższym współczynniku λ. Nie możemy jednak zapomnieć o pozostałych parametrach deklarowanych przez producentów materiałów termoizolacyjnych w tym wytrzymałości na ściskanie CS(10) i rozrywanie TR.

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl