Izolacja kauczukowa

Agnieszka Jaros
Naturalny kauczuk jest otrzymywany z soku mlecznego roślin tropikalnych, które najczęściej występują w klimacie podzwrotnikowym. Niektóre z tych roślin można również uprawiać w klimacie umiarkowanym. Od niedawna kauczukodajną roślinę o nazwie kok-sagiz uprawia się też w Polsce.

Kauczuk jest elastyczny i plastyczny. Zachowuje twardość w temperaturze 0 stopni Celsjusza, ale w 50 stopniach Celsjusza można go już przerabiać i formować. Poprzez wulkanizację kauczuku, czyli ogrzewanie go w bardzo wysokiej temperaturze z siarką i jej chlorkiem – otrzymuje się jeden z istotniejszych artykułów przemysłowych – gumę. Budownictwo powszechnie stosuje gumę porowatą i gumę podłogową, jako materiał do izolacji akustycznej pomieszczeń. Za doskonale dźwiękochłonne uchodzą również izolacje na bazie kauczuku syntetycznego. Dzięki swej strukturze pochłaniają niechciane dźwięki i znacząco ograniczają przenoszenie hałasu.

Kauczuk syntetyczny

Mianem kauczuku syntetycznego określa się wszystkie rodzaje kauczuków otrzymywane za sprawą sztucznej syntezy chemicznej. Kauczuk ten jest rozciągliwy i sprężysty, co sprawia, że wykorzystuje się go do produkcji takich materiałów takich, jak: pianki syntetyczne, żele, farby lateksowe, paski klinowe, węże ogrodnicze, itp. Pośród kauczuków syntetycznych rozróżnia się kauczuki poliolefinowe; poliwinylowe oraz poliuretany, z których produkuje się m.in. pianki uszczelniające; poliestry; poliamidy elastyczne i kauczuki silikonowe.
W praktyce, kauczuk syntetyczny dzieli się w zależności od sposobu, w jaki jest on poddany procesowi wulkanizacji. Można w ten sposób wyodrębnić trzy podstawowe grupy:

 • HTV – kauczuki wulkanizowane na gorąco. Najczęściej stosuje się je do produkcji gumy wielkotonażowej.
 • RTV – kauczuki wulkanizowane na zimno. Można formować z nich różnorodne przedmioty
  w warunkach niemal domowych. 
 • RIM – kauczuki formowane przez reaktywny wtrysk. W procesie ich wytwarzania zachodzi jednocześnie wulkanizacja i polimeryzacja. Stosowane są głównie do produkcji elastycznych kształtek o zróżnicowanych wielkościach i formach.

Kauczuk syntetyczny w izolacjach

Istnieje kilka rodzajów izolacji, w których wykorzystywany jest kauczuk syntetyczny. Należą do nich:

 • Izolacje przeznaczone do izolowania kanałów wentylacyjnych oraz instalacji klimatyzacyjnych. Dotychczas do ich izolowania stosowano wełnę mineralną wzmocnioną dodatkowo folią, która miała służyć jako bariera dyfuzyjna. Ostatnio, dochodzi się jednak do wniosku, że izolacja ze wspomnianej powyżej wełny i folii nie jest wystarczająco skuteczna dla ochrony zarówno przed hałasem, jak i przed powstawaniem na ścianach zawilgoceń. Dodatkowo dowiedziono również, że włóknisty charakter wełny może powodować pylenie, które jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wymienionych wad pozbawione są otuliny i maty izolacyjne wykonane na bazie kauczuku syntetycznego. Izolacje kauczukowe tworzą szczelną barierę dyfuzyjną na całej swej grubości poprzez swą jednolitą i zamkniętą strukturę komórkową. Mają też wysoki współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej, jak również są elastyczne. Ostatnia z wymienionych cech powoduje łatwość montażu i wygodne dopasowanie izolacji do kształtu izolowanego kanału.
 • Izolacje przeznaczone do stosowania w chłodnictwie przemysłowym i użytkowym oraz
  w zakładach przetwórczych. Służą one do izolowania termicznego i ochrony przeciw kondensacyjnej wewnętrznych instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych
  i sanitarnych. Nadają się również do izolowania instalacji specjalnych, tj. instalacji ciekłych gazów technicznych (oprócz instalacji tlenowych). W przypadku izolowania instalacji zewnętrznych - konieczne jest stosowanie farby ochronnej lub specjalnej otuliny z ochronnym płaszczem. Izolacje te stosowane są w celu oszczędzania energii i zapobieganiu korozji.
 • Izolacje kauczukowe niezawierające halogenów. Jest to rodzaj izolacji stworzony z myślą
  o pomieszczeniach, w których należy w szczególny sposób uwzględnić bezpieczeństwo pożarowe. Nie wszyscy mają świadomość, że to wcale nie sam ogień stanowi największe zagrożenie. Znacznie groźniejszy jest dym i substancje toksyczne wydobywające się w czasie pożaru. Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego bez halogenów nie zawierają w swym składzie chloru, fluoru, bromu i jodu, co powoduje, że w razie wystąpienia pożaru nie będą one wydzielały substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka, jak i nie wpłyną negatywnie na stan delikatnego sprzętu elektronicznego, np. komputerów. Istotny jest również w przypadku omawianych izolacji zakres temperatur, w których mogą być one stosowane. Ich pełna użyteczność w temperaturze od -50 stopni Celsjusza do +110 stopni Celsjusza sprawia, że coraz powszechniej stosuje się je zarówno w przypadku instalacji chłodniczych
  i klimatyzacyjnych, jak i ogrzewniczych. Izolacje tego rodzaju mają niską przewodność ciepła, co sprawia, że wymiana energii pomiędzy rurą i otoczeniem jest praktycznie niemożliwa. Na powierzchni instalacji nie kondensuje się również wilgoć, gdyż zapobiegają temu zamknięta struktura komórkowa izolacji oraz wysoki (powyżej 2000) współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej. Ponadto, izolacja nawet w niskich temperaturach zachowuje elastyczność, co znacznie ułatwia jej montaż i zapobiega późniejszej degradacji materiału. 
 • Izolacje przeznaczone do izolowania rur, kanałów powietrznych, zbiorników o wysokiej temperaturze czynnika, tj.: kolektory słoneczne, instalacje parowe, gorący gaz. Izolacja najbardziej odporna na działanie promieniowania UV oraz wysokiej temperatury. Doskonała do izolowania systemów zmiennotemperaturowych w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak i w przypadku domowych instalacji solarnych. Jest wolna od włókien i pyłu, łatwa w montażu i skutecznie chroni przed stratami energii oraz kondensacją. Pozostaje elastyczna
  w temperaturze od +150 stopni Celsjusza do -200 stopni Celsjusza. Znajduje zastosowanie
  w ogrzewnictwie i technice sanitarnej. Coraz częściej bywa stosowana tak wewnątrz i na zewnątrz, jako izolacja kolektorów słonecznych, zbiorników gorącego gazu i innych substancji chemicznych. Sprawdza się w przypadku wysokociśnieniowych instalacji parowych oraz instalacji z czynnikiem chłodniczym o wysokiej temperaturze czynnika.

Podsumowanie

Izolacje na bazie kauczuku syntetycznego to innowacyjne i bardzo skuteczne oraz wygodne i proste rozwiązania dla izolowania wszelkiego rodzaju instalacji. Są one wykorzystywane zarówno jako izolacje akustyczne, jak i termiczne. Sprawdzają się doskonale w niskich i wysokich temperaturach, wciąż zachowując swoją elastyczność. Nie ulegają również degradacji z upływem czasu. Wszystkie te cechy powodują, że inwestorzy podchodzą do izolacji kauczukowych z rosnącym zaufaniem, stosując je coraz powszechniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl