Wentylacja w biurowcach - dlaczego jest ona taka ważna?

Lidia Kmiecik
Lidia Kmiecik
Termocent.com

Biurowce to specyficzna przestrzeń. Z jednej strony, muszą pomieścić setki osób znajdujących się w nich w jednym czasie, z drugiej, przez wiele godzin w ciągu doby stoją zupełnie puste. Te fluktuacje wymuszają na instalacjach niezawodne działanie. Powinny się cyklicznie wyciszać i rozgrzewać, w zależności od potrzeb. Wszelkie awarie mogą przysporzyć wielu problemów. Dlatego ważne jest regularne serwisowanie i wymiana ich na nowe, jeżeli będzie to konieczne. Dokładnie tak samo jest w przypadku wentylacji w budynkach biurowych. Przeglądy techniczne, czyszczenie i remonty - to wszystko jest niezbędne, by nie stwarzała zagrożenia. Dokładnie te tematy będą poruszone w poniższym tekście.

Wentylacja w biurowcu łączy się z wieloma układami - jak to działa?

  Biurowce składają się bardzo często z segmentowych pomieszczeń. Zwróć uwagę, że ich powierzchnia może być dowolnie podzielona. To daje ogromne możliwości aranżacji tego miejsca. Sprawia to, że wszelkie instalacje muszą być ogólnodostępne z każdego miejsca. Wyobraź sobie sytuację, jak uciążliwe by było gdyby internet, prąd czy przewody HDMI znajdowałyby się co kilka metrów w ścianie. WIelu pracowników musiałby ciągnąć niepotrzebne przedłużacze po ziemi, co gorsza, w każdym punkt byłby obciążony dużym przepływem prądy co mogłoby zagrozić zwarciem. Dlatego powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest korzystanie z floorboxów, w których umieszcza się wszelkie niezbędne kontakty i złącza.

W wentylacjach jest wiele analogii  - sprawdź na czym polegają

  Bardzo podobnie jest w temacie wentylacji. Zwróć uwagę, że w suficie, w równych odstępach, znajdują się kasetony będące dużymi nawiewami. Często łączy się je także z klimatyzacją. Dzięki czemu, poza cyrkulacją powietrza, pracownicy mają łatwy dostęp do sterowania temperaturą. Ważne jest, żeby wentylację połączyć z łatwo dostępnymi sterownikami. Z założenia, w biurowcach nie powinny dawać zbyt dużej możliwości manipulacji parametrami tych urządzeń. W momencie, gdy zbyt duża liczba osób zmieniałaby różne parametry, to mogłoby to doprowadzić to rozstrojenia i uszkodzenia tego sprzętu. Dlatego zaleca się żeby wszystko ograniczyć do dwóch przycisków - cieplej/zimniej. Więcej nie będzie potrzebne.

Wentylacji nie można łączyć z innymi instalacjami - sprawdź, o które chodzi!

  Wentylacja w biurowcu nie powinna być w żadnej mierze połączona z instalacją wodno - kanalizacyjną czy elektryczną. Zdecydowanie zabraniają tego przepisy budowlane. Co więcej, jeżeli w budynku administrowanym przez ciebie tak zostało to przed laty zaprojektowane, to z uwagi na bezpieczeństwo, należy to bezwzględnie poprawić i zmienić.

Pożar w instalacji - błędne założenie może sprawić, że wentylacja będzie podtrzymywać ogień

  Prowadzenie przewodów, kabli zasilających czy rur dostarczających wodę w przewodach wentylacyjnych stwarza ogromne zagrożenie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w które w takim kanale następuje zwarcie. Ciągłe dostawy świeżego powietrza podtrzymują płomień. Co gorsza, trudno taki płomień ugasić bez uszkodzenia innych instalacji. Ponadto, dym powstały w wyniku zwarcia błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym budynku, co sprowadza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w nim osób. Toksyczne opary, tlenek węgla i związki metali ciężkich - to wszystko powstaje w wyniku nawet małego pożaru.

Wilgoć prowadzi do powstania zagrożeń innego typu - sprawdź, jak się przed nimi ustrzec

  Prowadzenie w wentylacji instalacji wodno-kanalizacyjnej także jest bardzo niebezpieczne. W wyniku awarii i pęknięcia rur, zalewany będzie cały pion, co może spowodować ogromne straty, Jednak nie to jest najgorsze. Wilgoć w przewodach może powodować korozję i rozmnażanie się patogenów. Grzyby i pleśnie błyskawicznie będą się przenosić wraz z powietrzem, a ich zarodniki bardzo często prowadzą do chorób układu oddechowego i przewlekłych dolegliwości. Problemem może być także nieprzyjemny zapach, który zwykle pojawia się w takich sytuacjach.

Jak zapobiegać awariom? Jest na to wiele sposobów - sprawdź jakie

  Uszkodzenia wentylacji w biurowcu może prowadzić do poważnych strat finansowych. Jeżeli w wyniku zaniedbań administratora budynku powstaną straty finansowe, to trudno będzie wyegzekwować odszkodowanie z tego tytułu. Dlatego niezbędną są regularne kontrole i przeglądy instalacji. Nie obejdzie się także bez inwestycji,  renowacji i remontów układu. Pozwoli ci to uniknąć strat wynikających ze zniszczeń i nagłego przerwania pracy. Nie bez znaczenia są także warunki pracy. Jeżeli komfort pracowników będzie poniżej norm, to może okazać się, że twoi najemcy zmienią biurowiec na bardziej komfortowy. Wszystko dlatego, że dobre samopoczucie osób w nim przebywających ma wpływ na koncentrację i skuteczność wykonywania obowiązków służbowych. Inwestycje pozwolą ci utrzymać odpowiednią stopę zwrotuNie da się ukryć, że dobry stan biurowca to czysta inwestycja. Sprawne instalacje, działająca wentylacja i odpowiednia temperatura - to rzeczy absolutnie fundamentalne. Bez nich żaden nowoczesny biurowiec nie jest w stanie istnieć.  

Partner publikacji: Termocent.com

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl