Rodzaje rusztowań i ich zastosowanie

Artykuł sponsorowany
Rodzajów rusztowań jest sporo. Każde z nich ma swoje zalety i wady, dlatego stosuje się je do określonych prac budowlanych i serwisowych.
Rodzajów rusztowań jest sporo. Każde z nich ma swoje zalety i wady, dlatego stosuje się je do określonych prac budowlanych i serwisowych. Ekspres-rusztowania
Nietrudno się domyśleć, że rusztowania odgrywają kluczową rolę w budownictwie oraz w innych powiązanych branżach. Jest to tak zwana tymczasowa konstrukcja umożliwiająca pracę na odpowiedniej wysokości.

Rusztowania dzieli się m.in na ich konstrukcji:

Modułowe

Elementy z których składają się rusztowania modułowe połączone są w stałych punktach, które rozmieszczone są w równych od siebie odstępach (najczęściej jest to 50cm). Rozwiązanie to wykorzystuje się przy budowie, remontach i konserwacjach obiektów przemysłowych z dużą ilością instalacji oraz stosuje się je jako rusztowania wolnostojące np: przy wieżach kościelnych czy montażu trybun i scen.

Stojakowe

Poszczególne segmenty oparte są na podporach (słupkach, stojakach), całe rusztowanie usztywnione jest podłużnicami, leżnikami ukośnymi i poziomymi oraz tężnikami ukośnymi (przyściennymi). Rozwiązanie to sprawdza się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Warto też wiedzieć, że tego typu elementy pozwalają na utrzymanie sporych ciężarów i najczęściej stosowane są przy pracach elewacyjnych budynków do wysokości około 30m.

Specjalne

Rozwiązanie to najczęściej bazuje na połączeniu konstrukcji innych rusztowań. Wykonuje się taki proces w celu złożenia rusztowania odpowiedniego do danych warunków, dlatego największe zastosowanie mają w trudno dostępnych miejscach, wszędzie tam gdzie standardowe rozwiązania nie spełniają określonych funkcji. Możliwość połączenia różnych elementów pozwala dostosować rusztowanie do obiektu, którego kształt nie jest charakterystyczny.

Rusztowania dzieli się na typy w zależności od ich przeznaczenia, materiału z jakiego są wykonane i sposobu użytkowania.
Rusztowania dzieli się na typy w zależności od ich przeznaczenia, materiału z jakiego są wykonane i sposobu użytkowania. Ekspres-rusztowania

Kolumnowe (warszawskie)

Są to rusztowania kolumnowe składające się z pionowych rur, do których podłączone są mniejsze elementy, całość stanowi jeden segment. Rusztowania warszawskie stosuje się przy pracach  budowlanych z reguły na niewielkich wysokościach, najczęściej są to budynki mieszkalne, domy jednorodzinne. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się przy pracach ociepleniowych i elewacyjnych z uwagi na łatwość przemieszczania i przestawiania segmentów rusztowania.

Kozłowe

Rusztowania tego typu składają się najczęściej z dwóch podpór przestrzennych (kozłowych) oraz pomostu, który zwykle wykonany jest z odpowiednio grubych desek. Rozwiązanie to stosuje się w pomieszczeniach przy różnych pracach budowlanych, remontowych i elektrycznych. Wszędzie tam gdzie nie ma konieczności aby rusztowanie było wyższe niż 2.5m.

Ramowe

Rusztowania te składają się z odpowiednich pomostów i stężeń, które utrzymują rusztowanie, są to zarówno poziome jak i ukośne elementy. Podest składa się z płaskich ram, które umożliwiają łatwe i bezpieczne poruszanie. Zaletą tego typu rozwiązania jest szybkości i łatwość montażu oraz demontażu. Rusztowania ramowe idealnie sprawdzają się gdy zachodzi konieczność zmiany szerokości pomostów lub zmiany z szerszych na węższe.

Wspornikowe

Rusztowania wspornikowe składają się z podstawowych elementów. W przypadku pomostów, to są one połączone z budynkiem (zakotwiczone od wewnątrz). Każdy element jest odpowiednio usztywniony i podparty, co gwarantuje jego stabilność. Rozwiązanie to stosuje się w nadbudowach budynków, w szczególności na wysokich obiektach oraz tam gdzie nie są dostępne kondygnacje. Warto wiedzieć, że wysięgniki podtrzymujące podesty nie mogą wystawać więcej niż 1.5m poza budynkiem.

Firma http://ekspres-rusztowania.pl zajmuje się profesjonalnym wynajmem tego typu rusztowań.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na podział rusztowań jest sposób ich użytkowania i w tym przypadku dzielimy je na:

Ruchome (jezdne)

Rozwiązanie to składa się ze sztywnych elementów wyposażonych w odpowiednie kółka (samonastawne) umożliwiające przemieszczenie segmentu bez konieczności demontażu i montażu ich w innym miejscu. Rusztowania jezdne często stosuje się w halach, obiektach przy różnych montażach. Ważne jest aby powierzchnia na której będzie stało rusztowanie była płaska. Wszystkie kółka wyposażone są w odpowiednie hamulce pozwalające zablokować rusztowanie w danej pozycji i uniemożliwić przemieszczenie go. 

 

Rusztowania ruchome składają się ze sztywnych elementów wyposażonych w samonastawne kółka.
Rusztowania ruchome składają się ze sztywnych elementów wyposażonych w samonastawne kółka. Ekspres-rusztowania

Nieruchome

Do tego typu rodzaju rusztowań zaliczamy wszystkie rozwiązania wymagające podczas przemieszczenia w inne miejsce rozłożenia i ponownego montażu. Wiąże się to ze znacznym wydłużeniem czasu pracy. Czasem takie rozwiązanie jest konieczne np: w przypadku dużych i dosyć wysokich obiektów. Natomiast w takich przypadkach jednorazowo całościowo rozkłada się rusztowanie dookoła budynku.

Ostatnim czynnikiem który dzieli rodzaje rusztowań jest materiał z jakiego zostały wyprodukowane. Podział wygląda następująco:

  • Drewniane
  • Stalowe
  • Aluminiowe
  • Inne materiały

Jak wiadomo rusztowania drewniane zostały już praktycznie całkowicie wyparte przez rozwiązania stalowe i aluminiowe. Stało się tak, dlatego że nowsze rozwiązania są znacznie lepiej funkcjonalne, łatwiejsze w montażu i przede wszystkim trwalsze jakościowo. Przy dużych obiektach liczy się mobilność, szybkość montażu i demontażu segmentów oraz wytrzymałości elementów.

Łatwo można stwierdzić, że rodzajów rusztowań jest sporo. Każde z nich ma swoje zalety i wady, dlatego stosuje się je do określonych prac budowlanych i serwisowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl