Ocieplenie od wewnątrz

Ewa Kulesza
W budynkach wielorodzinnych część lokatorów zaczyna zastanawiać się nad możliwościami ocieplenia ścian zewnętrznych od wewnątrz. Co można zrobić, aby w czasie zimy zapewnić sobie komfort cieplny i jednocześnie niskie rachunki za ogrzewanie?
Ocieplenie od wewnątrz

W budownictwie wielorodzinnym istotne dla komfortu cieplnego są ściany zewnętrzne. Muszą one spełniać odpowiednie wymogi normowe wyrażone w wartości współczynnika przenikania ciepła U ≤ 0,30 W/(m²·K). Największy problem w tym zakresie mają lokatorzy mieszkający w starych kamienicach czy też blokach z tzw. wielkiej płyty. Występuje tam konflikt interesów uniemożliwiający przeprowadzenie prac termoizolacyjnych ścian całego budynku. Z jednej strony stare kamienice mają zabytkowe elewacje, których nie można przykryć warstwą izolacji, z drugiej – istnieją konflikty własnościowe i nie wszyscy zgadzają się na pokrycie wydatków związanych z ociepleniem. Bloki z wielkiej płyty natomiast nie mogą zostać docieplone ze względu na nadmierne obciążenie elewacji. W takich sytuacjach najbardziej pokrzywdzeni są lokatorzy, którzy w jesienne i zimowe dni skazani są na zbyt niskie temperatury powietrza lub wysokie rachunki za ogrzewanie.

„Według norm budowlanych z lat 60. współczynnik U wynosił 1,163 W/(m²·K). Na początku lat 70. zmniejszono go do poziomu 0,75 W/(m²·K), natomiast w latach 80. uzyskał on wartość 0,55 W/(m²·K) – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Xella Polska. - Wiele jest jeszcze w Polsce domów wybudowanych w tamtych latach, które wymagają ocieplenia, a ze względu na tzw. konflikt interesów izolacja zewnętrzna nie jest możliwa.”

W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wykonanie izolacji indywidualnie – we własnym zakresie. Oczywiście izolacja ścian od zewnątrz jest w tym wypadku prawie niemożliwa do wykonania – i to nie koniecznie ze względów technicznych. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby zmiana wyglądu elewacji na wysokości tylko jednego mieszkania spotkała się z akceptacją pozostałych mieszkańców, nie wspominając o zarządcy budynku.

Alternatywą w takich wypadkach jest izolacja od wewnątrz. Zapewni ona odpowiedni komfort cieplny, nie wpływa na wygląd zewnętrzny budynku, a jednocześnie nie grozi rozwojem pleśni. Właśnie rozwój pleśni i grzybów jest największym zagrożeniem związanym z tematyką izolacji wewnętrznej. Wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że para wodna próbuje przeniknąć przez ściany na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest dokładne wykonanie powłoki paroszczelnej lub stosowanie materiałów, które w naturalny sposób wspomagają regulację wilgotności pomieszczeń. 

Ocieplenie od wewnątrz
Ocieplenie od wewnątrz

W takich przypadkach można zastosować materiały mineralne o porowatej strukturze, takie jak Ytong Multipor. Mogą one czasowo wchłonąć część wilgoci, nie niosąc przy tym szkody dla właściwości cieplnych ściany. Wilgoć jest oddawana z powrotem do wnętrza pomieszczeń, na przykład podczas ich wietrzenia lub wentylacji. W ten sposób wilgoć nie gromadzi się w sposób narastający, co w znaczny sposób ogranicza rozwój mikroorganizmów.

Ocieplenie od wewnątrz

„Średnia powierzchnia ścian zewnętrznych w mieszkaniu w budynku wielorodzinnych to 30 m². Na jej ocieplenie potrzeba ok. 1,5 m³ bloczków YTONG MUTLIPOR o grubości 5 cm. Koszt takiej izolacji będzie kształtował się na poziomie ok. 1,5 tys. zł. A otrzymujemy poprawę współczynnika U aż o 44% w porównaniu do wymogów z lat 80. zeszłego wieku - wyjaśnia Piotr Harassek. Natomiast decydując się na bloczki Ytong Multipor o grubości 10 cm – poprawiamy wartość współczynnika o ponad 60% i otrzymujemy U = 0,27 W/(m²·K).”
Bloczki Ytong Multipor są materiałem nie ściśliwym, dzięki czemu izolacja z zastosowaniem tych produktów nie jest konstrukcją podatną na uderzenia i przebicie, co również ma duże znaczenie ze względów akustycznych. Bloczki są bardzo łatwe w obróbce i montażu, do którego wymagana jest jedynie systemowa zaprawa, a których powierzchnię można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym. Takie cechy sprawiają, że montaż przebiega w sposób możliwie najmniej uciążliwy dla mieszkańców lokalu i ich sąsiadów, i co ważne możliwy jest do wykonania we własnym zakresie.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie