Klej do blach na zimno

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Enkolit jest masą szpachlową-klejącą na bazie bitumicznej o doskonałej przyczepności m.in. do betonu, murów ceglanych, blach ocynkowanych, miedzianych, aluminiowych i stalowych.
Klej do blach na zimno

W budownictwie stosowany jest do mocowania wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich w miejscach, gdzie wystające elementy budowlane narażone są na działanie czynników atmosferycznych, np. korony murów, gzymsy, cokoły, parapety oraz elewacje zewnętrzne.

Dane techniczne
Klejenie Enkolitem - tabelaryczny wykaz grubości blach oraz maksymalnych wypustek obróbek blacharskich poza obręb muru w budynkach z okapem dachu do 50 m wysokości.

Rodzaj obróbek
blacharsko-dekarskich

Minimalne grubości
blach [mm]

Maksymalne wypustki 
poza obręb
muru [mm]

Konieczność zastosowania
dodatkowych mocowań

pokrycia attyk, murów oporowych
z zastosowaniem dylatacji
co 6 m
Zn (cynk)  0,7
Cu (miedź)  0,7
Al (aluminium)  0,7
blacha nierdzewna 0,4
≤ 30

nie

Zn  0,7
Cu  0,7
Al   0,7
blacha nierdzewna 0,4
≥ 30

tak

Zn  0,81)
Cu  0,8
Al   0,8
blacha nierdzewna 0,5
≤ 60

nie

Zn  1,01)
Cu  1,0
Al   1,0
≤ 100

nie

parapetyZn  0,72)
Cu  0,72)
Al   0,7
blacha nierdzewna 0,4
≤ 40

nie

Zn  0,81)
Cu  0,81)
Al   0,8
blacha nierdzewna 0,5
≤ 60

nie

1) w przypadku zastosowania dodatkowych elementów mocujących albo punktowego mocowania mechanicznego można zastosować cieńsze blachy oraz zwiększyć wypustki poza obręb muru.
2) w przypadku zastosowania dodatkowych elementów mocujących albo punktowego mocowania mechanicznego można zwiększyć wypustki blach poza obręb muru.

Klej do blach na zimno

Wszystkie informacje oparte są na wieloletnich doświadczeniach. Wykonawcy powinni zapoznać się we własnym zakresie o możliwości zastosowania metody klejenia Enkolitem. Warunkiem jest powodzenia jest przestrzeganie technologii oraz staranne i fachowe przeprowadzanie zalecanych prac. Gwarancją objęta jest tylko jakość produktu. Producent nie może odpowiadać za prawidłowość wykonanych prac, ponieważ nie wchodzą one w jego kompetencje. Z gwarancji wykluczone są wszelkie szkody wynikłe z nieprawidłowo wykonanych prac.

Instrukcja nakładania kleju Enkolit
Zakres stosowania, właściwości materiałowe.
Enkolit stosowany jest do klejenia i równocześnie uszczelniania profili metalowych i obróbek blacharskich z blach: tytanowo-cynkowych, miedzianych, aluminiowych, ze stali nierdzewnej i ołowiowych do innych podłoży stosowanych w budownictwie.

Klej do blach na zimno

Badania laboratoryjne wykazały, że wytrzymałość spoiny klejowej jest zgodna z Normą DIN 1055 „Obciążenia w budownictwie spowodowane oddziaływaniem sił ssących wiatru”. Wytrzymałość spoiny nie zmieniła się też po okresie 30-tu lat, czego dowodem są badania spoiny klejowej w instytucjach budowlanych.

Przy pokrywaniu dużych powierzchni dachowych lub licowaniu fasad można zastosować blachy w kształcie tafli lub pasów. Ich przyklejenie pozwala zamaskować nierówności.

Enkolit jest stale plastyczną masą klejąco-uszczelniającą, która ułatwia prace związane z montażem parapetów oraz obróbek blacharskich ułatwiającą wszelkiego rodzaju prace blacharsko-dekarskie. Można z powodzeniem stosować go do klejenia blach okapowych oraz osłaniających pokrycia szczytowe murów. Poprzez nałożenie Enkolit-u w odpowiedniej ilości na całej powierzchni klejonych elementów budowlanych unika się powstawania pustych przestrzeni. Pozwala to na wytłumienie odgłosów bębnienia deszczu oraz uniemożliwia powstawanie siedlisk insektów pod powierzchnią blach. Całopowierzchniowa spoina zabezpiecza także powierzchnie dolne przyklejonych blach przed korozją.

Świeżo nałożony Enkolit nie spływa z powierzchni pionowych, próby laboratoryjne wykazały jego stabilność do +110°C. Warunkiem jest przepisowo wykonana spoina klejowa. Oprócz tego klej jest odporny na działanie spalin przemysłowych, algi, wody słone i opadowe. Ma właściwości grzybobójcze i antykorzeniowe.

Temperatura podczas nakładania
Klejenie powinno się przeprowadzać w temperaturze otoczenia od +5°C do +30°C. Składowanie Enkolitu w temperaturze poniżej +5°C, powoduje wolniejsze uzyskanie temperatury kleju optymalnej do nakładania. Związane to jest z konsystencją kleju. W razie potrzeby można klej ogrzać, wstawiając puszkę do ciepłej wody. Sklejone materiały powinny mieć temperaturę od +5°C do +50°C.

W niższych temperaturach możliwe jest osadzanie się szronu, mającego niekorzystny wpływ na trwałość połączeń. Temperatury wyższe od zalecanych powodują szybkie odparowanie rozpuszczalników i wytworzenie się na powierzchni kleju błony, niekorzystnie wpływającej na przyczepność.

Czas klejenia
Enkolit jest klejem  kontaktowym, dlatego proces klejenia zakończony jest bezpośrednio po jego nałożeniu i dociśnięciu klejonych części. Czas oczekiwania nie może przekroczyć 60 minut (czas otwarty kleju).

Łączenie przez docisk
Aby uzyskać natychmiastowe, dobre połączenie należy na klejone powierzchnie wywrzeć równomierny nacisk - małe wystarczy docisnąć ręką, duże trzeba docisnąć, przykład przez delikatne przydepniecie.

Normy
Enkolit spełnia wymogi Normy DIN 1055 "Obciążenia w budownictwie spowodowane oddziaływaniem sił ssących wiatru". Został zatwierdzony do zastosowania na podstawie: "Wytyczne przy wykonywaniu dachów metalowych, okładzin metalowych elewacji zewnętrznych oraz robót dekarsko-blacharskich".

Aprobata techniczna ITB AT-15-5671/2002.

Klej do blach na zimno

Zastosowanie Enkolit-u do innych celów: 1) uszczelnianie fundamentów, 2) uszczelnianie izolacji na rurociągu, 3) uszczelnianie miejsc problematycznych na dachach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl