Jak sprawdzić szczelność budynku - najlepsze metody

Artykuł sponsorowany
Badanie szczelności budynku.
Badanie szczelności budynku. PRUSDIS
Jak precyzyjnie sprawdzić szczelność budynku. Na czym polega Metoda Blower door test. Zastosowanie i skuteczność pomiarów Ile można zaoszczędzić. Sprawdź!

Najlepsze metody badania szczelności budynków.

Mimo postępu technologicznego, zastosowania najlepszych materiałów, czy zatrudnienia doświadczonych fachowców, nie można mieć całkowitej pewności odnośnie do szczelności powietrznej budynku. Prawidłowe uszczelnienie to nie tylko oszczędność energii w sezonie grzewczym, ale także lepsza izolacja i niższa temperatura w upalne dni. Jak sprawdzić szczelność budynku? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Na czym polega Blower door test

Blower door test to jedna z bardziej znanych i szeroko stosowanych metod badania szczelności budynków. Wykonuje się je z wykorzystaniem montowanego na szczelnej plandece w drzwiach wentylatora i specjalistycznej aparatury pomiarowej, co pozwala określić przepływ powietrza w ustalonych warunkach ciśnienia oraz na podstawie tego wyznaczyć wskaźniki określające poziom szczelności badanego obiektu. W Polsce najczęściej używany jest wskaźnik n50[1/h] oznaczający krotność wymian całego powietrza w budynku w ciągu 1 godziny przy różnicy ciśnień wynoszącej 50 Pa. Dodatkowo daje możliwość precyzyjnego wykrycia nieszczelności np. przy zastosowaniu markerów dymnych, kamer termowizyjnych lub anemometrów termoelektrycznych. Prusdis to jedna z firm badająca szczelność budynków w Polsce. Warto sprawdzić jej ofertę.

Test Blower door w całości składa się z trzech etapów:

  • zaplanowanie badań – najbardziej istotny dla obiektów o większej i skomplikowanej kubaturze. Podczas tego etapu poznaje się geometrię obiektu, strukturę funkcjonalną pomieszczeń, elementy systemu wentylacyjnego, planuje miejsca montażu wentylatora (w przypadku większej ich ilości zabezpiecza się podłączenie energetyczne)
  • przygotowanie budynku – zabezpieczenie otworów, które w normalnych warunkach wykorzystywane są do wentylacji i komunikacji. Przepływ powietrza podczas testu musi odbywać się wyłącznie przez nieszczelności
  • wykonanie badań – najistotniejszy z punktu widzenia „określenia liczby wymian”. Przed przeprowadzeniem badania muszą być spełnione odpowiednie warunki środowiskowe m.in. brak porywistego wiatru (zgodnie z normą różnica ciśnień między wnętrzem i na zewnątrz nie może przekraczać 5 Pa, prędkość na zewnątrz powinna być mniejsza niż 6 m/s, jednocześnie iloczyn wysokości budynku i różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz nie może przekracza 500 m*K).

Zasadniczo test ten wykonuje się na dwa sposoby:

  • dla stanu surowego zamkniętego – przeprowadzany przed pracami wykończeniowymi. W trakcie testu wszystkie otwory w obudowie budynku tj. okna, drzwi, otwory przewodów kominowych powinny być zamknięte lub zaślepione. Badanie na tym etapie pozwala zweryfikować założenia projektowe i poprawić błędy (nieszczelności) przed użytkowaniem obiektu
  • dla budynku użytkowanego – przeprowadzany w już gotowych budynkach. Ma na celu podniesienie komfortu mieszkańców lub użytkowników obiektu oraz obniżenie kosztów eksploatacji i przeprowadza się go zwykle przy działającej instalacji grzewczej, lub klimatyzacyjnej. Ten sposób jest o wiele rzadziej stosowany i w większości przypadków traktuje się go jako uzupełnienie badania w stanie surowym.

Zastosowanie pomiarów szczelności

Badanie szczelności powietrznej budynku pozwala odpowiednio wcześnie wykryć defekty i nieszczelności, a tym samym zmniejszyć koszty ich usunięcia – o wiele prościej przeprowadzić korekty w stanie surowym, niż np. po zamontowaniu płyt gipsowo-kartonowych. Nawet tak błaha rzecz, jak np. nierówno założone gniazdko może w dłuższej perspektywie wpłynąć na energooszczędność obiektu. Testy takie stanowią więc bardzo dobre narzędzie monitorowania prawidłowości prac budowlanych. Za ich pomocą można sprawdzić przykładowo:

  • szczelność przejść instalacji przez przegrody,
  • szczelność izolacji przeciwwodnych,
  • docieplenie poddasza,
  • wykonanie ogrodu zimowego.

Szczelność powietrzna bezpośrednio przekłada się na efektywność termiczną budynku, wysokość kosztów eksploatacyjnych, właściwości akustyczne, komfort cieplny użytkowników, a także bezpieczeństwo techniczne konstrukcji i przegród budowlanych. Jest także ważna ze względów prawnych – dyrektywa o charakterystyce energetycznej 2010/31/UE zaostrzyła wymagania dotyczące energooszczędności, wprowadzając po 31 grudnia 2018 r. dla budynków zajmowanych przez władze publiczne i po 31 grudnia 2020 dla pozostałych wymóg budowy obiektów „niemal zeroenergetycznych”. Także polskie prawo (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) zaostrzyło swoje wymagania w tym zakresie.

Badanie szczelności hali sportowej
Badanie szczelności hali sportowej PRUSDIS

Inne testy szczelności

Oprócz testu Blower door (zwanego także metodą ciśnieniową) szczelność powietrzną budynku można także sprawdzić metodą termowizyjną. Wykorzystuje się w niej specjalną kamerę, umożliwiającą zlokalizowanie nieszczelności na podstawie różnicy temperatur. Ta metoda jest jednak wysoce zależna od warunków atmosferycznych (np. różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem musi wynosić przynajmniej 10 ⁰C, silny wiatr może fałszować wyniki, zaburzając wypływ powietrza), przez co stanowi rozwiązanie sezonowe.

Warto pamiętać, że każdy test kończy się wystawieniem protokołu badań, z ewentualnym raportem obrazującym lokalizację nieszczelności. Na żądanie można także otrzymać świadectwo energetyczne, czyli opracowanie określające charakterystykę energetyczną budynku lub lokalu mieszkalnego. Dokument ten jest ważny przez 10 lat i wymaga się go np. gdy po 1 stycznia 2009 w wyniku remontu zmieniła się charakterystyka energetyczna budynku (a nie był on zwolniony z posiadania takiego świadectwa) lub przy sprzedaży mieszkania.

Oszczędności związane z izolacją budynku

Jak już parokrotnie wspomniano, uszczelnienie pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Różnice widać już w pierwszym sezonie grzewczym, a po kilku zwróci się całkowity koszt usunięcia nieszczelności. W przypadku starszych domów (np. z 1987 roku) przeprowadzenie termomodernizacji (np. wymiana kotła, ocieplenie ścian) i uszczelnienie może skutkować nawet 50% obniżeniem kosztów grzewczych – zmniejszenie szacunkowego rocznego zużycia energii z około 200 kWh/m² do 90 - 120 kWh/m² (wartość dla domów nowoczesnych). Szczelny dom o dobrze działającej wentylacji to także zamknięta droga dla chorobotwórczych grzybów i pleśni, a tym samym lepszy stan zdrowia mieszkańców i mniejsze wydatki na jego utrzymanie.

Podsumowanie

Szczelność powietrzna wpływa na wysokość kosztów eksploatacyjnych, właściwości akustyczne, efektywność termiczną budynku, komfort cieplny użytkowników. Można ją sprawdzić za pomocą kilku badań, z których najpopularniejsza jest metoda ciśnieniowa (Blow door test). Pozwala ona określić przepływ powietrza w ustalonych warunkach ciśnienia oraz na podstawie tego wyznaczyć wskaźniki określające poziom szczelności badanego obiektu, a także ustalić miejsca występowania nieszczelności np. przez zastosowanie anemometrów termoelektrycznych. Badania szczelności powietrznej to dobry sposób kontroli prawidłowości wykonania prac budowlanych, takich jak: docieplenie poddasza, uszczelnienie izolacji przeciwwodnych czy montaż okien i drzwi. Parametr ten stał się niezwykle istotny w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących energooszczędności. Inną opcją przeprowadzania testów szczelności jest metoda termowizyjna. Jest ona jednak wysoce zależna od warunków atmosferycznych i przez to stosowana raczej sezonowo. Po każdym badaniu wystawiany jest protokół z ewentualnym raportem obrazującym lokalizację nieszczelności. Na żądanie można także otrzymać świadectwo energetyczne budynku. Uszczelnienie, wraz z termomodernizacją w przypadku starszych budynków, pozwala na istotną redukcję kosztów grzewczych.</

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl