Gdzie znaleźć styropian w przyzwoitych cenach w Małopolsce?

Partnerem cyklu jest Masterfol
Masterfol

Drożejące materiały budowlane - gdzie znaleźć styropian w przyzwoitych cenach w Małopolsce?

Na koniec roku 2021 musieliśmy zapłacić średnio 24% więcej za materiały budowlane niż w grudniu 2020. Tego nie da się nie zauważyć – drożeją płyty OSB, rynny, dachówki, płytki, chemia budowlana. Drożeje także styropian, który przecież nie jest ważny tylko dla budowlanki, ale też dla np. sektora AGD i klientów indywidualnych. Dlaczego tak jest i czy można w Małopolsce znaleźć styropian za rozsądne pieniądze? Sprawdzamy hurtownie styropianu Małopolska!

Dlaczego drożeją materiały budowlane?

Pasmo podwyżek cen materiałów budowlanych widać od 2 lat, od kiedy zaczęła się pandemia. To ona zamknęła globalną gospodarkę i zerwała łańcuchy dostaw. Naruszone zostało wydobycie surowców i praca dużych fabryk i portów. Nie pomogła globalna inflacja, wzrost cen surowców energetycznych i produkcyjnych – rud żelaza, aluminium, miedzi. Wojna na Ukrainie i zamknięte szlaki handlowe przez Rosję, Białoruś i Ukrainę (ogromne złoża surowców są przecież w okupowanym Donbasie) dodatkowo pogrążyły sytuację. A przecież popyt na materiały i usługi budowlane nie zmalał.

Braki styrenu powodem wzrostu cen styropianu

Na rosnącą cenę styropianu wpływ miał jeszcze inny czynnik – braki rynkowe styrenu, głównego budulca styropianu. Ponownie chodzi o Chiny, które są największym konsumentem tego składnika. Do niedawna zaopatrywały się w niego głównie w USA, ale sankcje gospodarcze sprawiły, że Państwo Środka zaczęło skupować styren w Europie i wszędzie gdzie się da, nie licząc się z ceną. Nie pomógł sytuacji też fakt, że zostały zamknięte dwie wielkie fabryki styrenu – w USA i Holandii. Amerykańska fabryka padła ofiarą ostrej zimy 2020/2021, która powodowała m.in. uszkodzenia elektrowni i przerwy w dostawie prądu w USA. Brak prądu dokonał uszkodzeń w firmowym sprzęcie. W efekcie ceny styropianu w na rynkach światowych skoczyły w 2021 o 30 – 40%, a tym samym w hurtowniach styropianu w Małopolsce.

Gdzie tania hurtownia styropianu w Małopolsce i okolicach?

Rynek jednak nie stoi w miejscu. Sektor budowlany chce pracować i zarabiać. W Małopolsce klienci styropianu, jeśli chcą go dostać za rozsądne – jak na te warunki ekonomiczne – pieniądze, powinni uderzyć do Masterfol Centrum Budowlane - hurtownia styropianu, wełny elewacyjnej, gipsu, tynku, kleju i wielu innych materiałów budowlanych w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl