Styropianowe szalunki tracone

Jacek Sawicki
T

a interesująca metoda konstruowania ścian zewnętrznych stosowana jest w Polsce już od kilkunastu lat.

Jest to system wznoszenia domów z kształtek styropianowych pełniących rolę szalunku traconego, które wypełniane są betonem konstrukcyjnym.  Styropian pełni tutaj podwójną rolę – jest jednocześnie izolacją i konstrukcją budynku.

Tym sposobem można stawiać budynki do wysokości 25 m. Zazwyczaj w skład systemu wchodzi ponad dwadzieścia rodzajów elementów styropianowych pasujących do siebie jak klocki Lego. Montaż ścian zewnętrznych rozpoczyna się na dokładnie wypoziomowanej ławie fundamentowej.

Są dwa sposoby montażu styropianowych szalunków traconych:

  • można zestawić kształtki styropianowe na wysokość kondygnacji (maks. 3 metry) i zalać kanały betonem za pomocą pompy o wydajności do 10 m³/h;
  • ustawia się trzy warstwy foremek i ręcznie zalewa betonem.

Beton powinien mieć konsystencję półciekłą i być klasy przynajmniej B-15 (lub innej wg obliczeń konstrukcyjnych). Rozpływa się w elementach pod własnym ciężarem i nie wymaga dodatkowego zagęszczenia. Pustaki styropianowe układa się mijankowo, podobnie jak cegły w murze. Wznoszenie ścian rozpoczyna się od naroży. Do kształtowania narożników służą podstawowe kształtki ścienne i zatyczki zaślepiające końcówki pustaków. Ściany grubości 25 cm mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U0 = 0,29 W/(m²·K), ściany grubości 35 cm U0 = 0,16 W/(m²·K), a dla 45 cm U0 = 0,16 W/(m²·K). Wewnętrzną część ściany najlepiej wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi klejonymi do wewnętrznej strony pustaków. Stronę zewnętrzną ściany można pokryć dowolnym tynkiem cienkowarstwowym na siatce z włókna szklanego, albo oblicować cegłą, mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi, bądź obłożyć sidingiem. Zaletami domu wykonanego z pustaków styropianowych jest jego neutralność dla środowiska, dom taki jest ciepły, nie gnije.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl