Styropian – izolator

Joanna Siemieniuk
Zapewnienie wszystkim przegrodom właściwej izolacji cieplnej ma bardzo duże znaczenie w ochronie budynku. Aby to osiągnąć stosuje się materiały, które słabo przewodzą ciepło. Jednym z nich jest styropian.
Styropian – izolator

Styropian właściwości izolacyjne zawdzięcza swojej budowie – powietrze jest zamknięte w drobnych porach i stanowi 98% objętości styropianu. Stosowany jest do izolacji termicznej i akustycznej podłóg, ścian trójwarstwowych oraz w systemie dociepleń lekką mokrą, dachów. Na rynku można spotkać styropian ekspandowany oraz ekstrudowany (w kolorze zielonym, niebieskim lub różowym). Różnią się współczynnikiem przewodzenia ciepła. Styropian ekspandowany ma współczynnik λ w granicach 0,032-0,038 W/(m²·K), ekstrudowany (lepszy materiał izolacyjny) – 0,021-0,03 W/(m²·K). Dla przykładu współczynnik ten dla wełny mineralnej wynosi 0,040-0,065 W/(m²·K), dla pianki poliuretanowej 0,026-0,027 W/(m²·K) i po kilku latach zanika do 0,035 W/(m²·K). Im mniejszy współczynnik przewodzenia, tym materiał gorzej przewodzi ciepło, a co za tym idzie ma lepsze właściwości izolacyjne. Do ocieplenia potrzebna jest cieńsza warstwa materiału.

Styropian – izolator
Styropian – izolator
Styropian – izolator

Styropian wykorzystywany do izolacji ma postać płyt, profili, kształtek i bloków. 

 W odróżnieniu od innych materiałów izolacyjnych styropian wraz ze wzrostem gęstości objętościowej zwiększa swoją wytrzymałość. Nadaje się świetnie do izolacji fundamentów, ponieważ nie pochłania wilgoci, nie występuje zjawisko kapilarnego podciągania wilgoci. Styropian jest materiałem odpornym na wilgoć (jego nasiąkliwość wynosi mniej niż 2%), szczelnym (parę wodną przepuszcza w bardzo niewielkim stopniu). Jego zalety to także niewielki ciężar, łatwość montażu - nie wymaga specjalnych zabiegów, ani sprzętu.
Styropianowe płyty o większej gęstości mogą być stosowane tam, gdzie występują duże obciążenie mechaniczne, na przykład do izolacji stropów i podłóg nad nieogrzewaną piwnicą lub na gruncie. Chronią skutecznie pomieszczenia mieszkalne przed nadmiernymi stratami ciepła do gruntu oraz gospodarcze umieszczone w piwnicy.

W budownictwie używany jest wyłącznie styropian samogasnący. Pali się tylko, jeśli znajduje się pod bezpośrednim działaniem ognia, a po jego odjęciu – gaśnie. Oznaczony jest symbolem FS.

Styropian – izolator

Ochrona przed chłodem i upałem
Dobrze wykonana izolacja ze styropianu to niskie koszty za ogrzewanie budynku oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Można zaoszczędzić do 50% wydatków na ogrzewanie, a emisję szkodliwego dwutlenku węgla zredukować do 60%. Stosując styropian uzyskuje się odpowiednią temperaturę, ciszę i przyjemny mikroklimat we wnętrzu budynku, a także rozwiązania nowoczesne, efektywne, przyjazne dla środowiska i korzystne cenowo. Ściana izolowana od zewnątrz styropianem pod względem trwałości porównywalna jest z typową elewacją wykończoną tynkiem wapienno-cementowym. Naprawa ocieplonej elewacji to tylko naprawa wierzchniej warstwy tynku, ponieważ styropian zachowuje wszystkie swoje właściwości, jest niezmienny w czasie.

Współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)]

budynekoknostropściany zewnętrznestrop piwnicyzapotrzebowanie na gaz [m³/m²]roczne zapotrzebowanie na energię [kWh/m²]oszczędność [%]
bez izolacji termicznej3,02,071,301,8578583170
przeciętne izolowany3,00,580,580,56345116956
dobrze
izolowany
1,90,240,290,3320258275
dom energooszczędny1,30,15 0,20 0,30 1192 48 85

Uo - współczynnik przenikania ciepła przegrody bez uwzględnienia wpływu mostków termicznych,
U - współczynnik przenikania ciepła z uwzględnieniem dodatkowych strat ciepła przez mostki termiczne

Płyty do izolacji akustycznej
W Europie stosowane są specjalne płyty do izolacji akustycznej. Skutecznie tłumią odgłos kroków. Są elastyczne, wytrzymałe na ściskanie, łatwe do układania i nienasiąkliwe, ich ściśliwość jest niezmienna nawet pod długotrwałym obciążeniem. Gęstość pozorna tych płyt wynosi 7-9 kg/m³, a współczynnik przewodności cieplnej nie przekracza 0,045 W/(m²·K). Płyty do izolacji akustycznej stosowane są w konstrukcji podłogi pływającej – warstwa wylewki nie jest związana z warstwą konstrukcyjną i ścianami.

Właściwości akustyczne

Grubość warstwy styropianu
w podłodze pływającej* [mm]
Wskaźnik Lw [dB]Klasa akustyczna
1779PP-18
3026PP-23

* grubość wylewki cementowej na izolacji akustycznej 40 mm

Normy
Aktualnie obowiązującą normą  dotyczącą specyfikacji fabrycznie produkowanego styropianu jest norma europejska "EN 13163 Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie - Fabrycznie produkowane wyroby z polistyrenu ekspandowanego  (EPS) - Specyfikacja".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl