Ergonomia pracy na budowie – co na nią wpływa i dlaczego jest tak ważna?

Artykuł sponsorowany
Budowa to miejsce, w którym nie ma miejsca na błędy. Na pierwszym planie znajduje się bezpieczeństwo pracowników. Bardzo ważna jest także wydajność pracy, która ostatecznie decyduje o terminowym wywiązaniu się z kontraktu i zysku lub stratach. Dziś przedstawiamy przykładowe rozwiązania, które pozwalają na poprawienie ergonomii na budowie.

Dlaczego ergonomia pracy na budowie jest tak ważna?

Zdrowie i życie pracowników w tych specyficznych warunkach zależą oczywiście od rozwiązań przyjętych przez pracodawcę. Prace budowlane to obszar, w którym regulacje prawne związane z BHP są najbardziej szczegółowe i najściślej egzekwowane. Niemniej bezpieczeństwo i higiena pracy to tylko jeden z elementów składających się na ograniczenie wypadków. Drugim jest ergonomia – rozwiązania, które w praktyce ułatwiają pracownikom wykonywanie ich obowiązków. Innowacyjne urządzenia i technologie pomagają zredukować wysiłek, a co za tym idzie, także ewentualne zmęczenie. W ten sposób podwyższa się jednocześnie poziom bezpieczeństwa, jak i wydajności pracowników. Jakie przykłady ergonomicznych rozwiązań najbardziej zmieniają realia panujące na budowie?

Ergonomiczne komponenty budowlane

Jednym z nich są ergonomiczne komponenty budowlane. Klasyczny ich przykład stanowią bloczki wyposażone w uchwyt ułatwiający montaż. Czy bez takiego drobnego detalu, który nie ma wielkiego znaczenia dla samych producentów komponentów, budowa może się obejść? Oczywiście, jednak ergonomia polega właśnie na tym, by pracownicy wkładali jak najmniejszy wysiłek, szczególnie w wielokrotnie powtarzane czynności. Poza tym wypracowane w ten sposób automatyzmy podnoszą wydajność samej pracy i przyspieszają realizację zlecenia w skali makro.

Ergonomiczne czyszczenie

Praca na budowie wiąże się nie tylko z samym wznoszeniem konstrukcji, ale również między innymi z ciągłym porządkowaniem środowiska pracy, by nie zapanował na nim chaos. Maszyny, elementy konstrukcji, a także sama przestrzeń budowy wymagają ciągłego czyszczenia, dlatego tak często na placach budów dostrzegamy myjki ciśnieniowe i podobne urządzenia.

Ciekawym przykładem innowacji w tym zakresie jest urządzenie ciśnieniowe HDS 5/13 U popularnej w branży budowlanej marki Kärcher. Pionowa konstrukcja zapewnia myjce dużą mobilność, a specjalny projekt kół przystosował je pokonywania urozmaiconego terenu, w tym krawężników. Prawdziwe ergonomiczne rozwiązanie stanowi pistolet wysokociśnieniowy EASY!Force Advanced. Innowacja wydaje się niewielka, ponieważ polega na przeniesieniu spustu z przodu na tył uchwytu. Niemniej znacznie redukuje to siłę konieczną do jego wciśnięcia, a sprawę ułatwiają prawa fizyki – konkretnie siła ciśnienia strumienia wody. Zmęczone po wielu godzinach pracy mięśnie dłoni robotnika budowlanego są wyręczane przez znacznie silniejsze partie mięśni odpowiedzialne za pracę przedramienia.

Wróćmy jeszcze do kwestii wykorzystywania tego typu urządzeń na budowach. Dlaczego są tak popularne w tych wymagających warunkach? Silny strumień wody podgrzanej do temperatury 80 stopni Celsjusza wraz z substancją czyszczącą doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów zabrudzeń. Na budowie spotkamy zaś zarówno pył, jak i tłuste plamy z płynów eksploatacyjnych maszyn budowlanych. Stanowią one spore niebezpieczeństwo w trakcie prac na wysokościach czy też w obecności ciężkich maszyn.

Urządzenia pneumatyczne i hydrauliczne

Siła ludzkich mięśni jest na budowie szczególnie cenna – na tyle, że warto ją oszczędzać wszelkimi sposobami. Współczesna technika doskonale wykorzystuje do tego prawa fizyki za sprawą urządzeń hydraulicznych i pneumatycznych. Każdy kierowca doskonale zna na przykład klucz pneumatyczny spotykany w serwisach opon, który ułatwia wymianę kół przebiegającą niemal bez wysiłku. Na budowach spotkamy między innymi koparki, podnośniki i dźwigi korzystające z tych samych założeń, ale na większą skalę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl