Tradycyjne rozwiązania odeszły w zapomnienie, dlatego ściany budynków halowych i rolniczych stawia się za pomocą nowoczesnych metod. Jedną z takich metod są płyty warstwowe, które są gwarancją szybkości i postępu. Gdzie możemy zastosować płyty warstwowe oraz jak się je wykonuje?
Charakterystyka płyt warstwowych
Cechą charakterystyczną płyt warstwowych jest połączenie kilku warstw materiałów w jedną całość. Dzięki takiemu połączeniu możemy zapewnić naszej budowli znacznie większą odporność na czynniki zewnętrzne. Ich budowa porównywana jest do budowy kanapki, ponieważ mamy tutaj do czynienia z dwiema zewnętrznymi warstwami, które okrywają środek zwany rdzeniem izolacyjno-konstrukcyjnym. Taka budowa pozwala na uniknięcie odkształceń na powierzchni płyt.
Wyróżniamy trzy warianty płyt warstwowych. Pierwszy z nich to płyty warstwowe w formie ściennej, zwanej też formą symetryczną. Drugi wariant, to płyty warstwowe określane jako dachowe, a trzeci to płyty w formie ścienno-chłodniczej, które idealnie sprawdzą się w przypadku obudowy zimnochronnej. Płyty te charakteryzują się okładzinami, których część wewnętrzna jest niskoprofilowana lub płaska, a część zewnętrzna skonstruowana jest analogicznie do blachy trapezowej. Budowa rdzenia oscyluje wokół styropianu oraz wełny mineralnej, która może zostać zastąpiona pianką poliuretanową PIR.

Jakie są plusy płyt warstwowych?
Największą zaletą płyt warstwowych jest montaż, który przebiega bez kłopotów. Specjalistyczne zamki zapewniają łatwe i szybkie łączenie płyt ze sobą. W przypadku płyt warstwowych nie musimy się martwić uszkodzeniami, ponieważ panele są przystępne w wymianie. Inną wielką zaletą opisywanych płyt jest wielość kolorów, w których są dostępne w ofercie, dlatego każdy inwestor powinien znaleźć coś dla siebie.

Czy możemy zastosować płyty warstwowe w rolnictwie?
Płyty warstwowe sprawdzają się w przypadku budowli o większych gabarytach. Idealnie nadają się do budowy magazynów czy hal sportowych. W rolnictwie często służą do budowy chłodni, przechowalni, obór oraz kurników. W tych przypadkach płyty warstwowe są stosowane jako ściany osłonowe i działowe oraz jako ściany nośne i pokrycia dachowe. Płyty warstwowe świetnie sprawdzą się w kwestii rolnictwa, ponieważ zapewnią odpowiednią ochronę plonom. Są one także odporne na rdzę, co bez wątpienia jest jedną z ich największych zalet. Polecamy płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym. Współgrają one z płytami PIRTECH oraz posiadają wełnę mineralną. Dzięki współpracy tych dwóch rodzajów płyt mamy szansę na wzmocnienie właściwości ogniowych i termoizolacyjnych.

Inne skuteczne rozwiązania
Na koniec słów kilka o konstrukcjach, do których, podczas budowy, mocowane są poszczególne elementy. Wyróżniamy konstrukcje: stalową, drewnianą oraz żelbetową. Najlepszym rozwiązaniem są konstrukcje stalowe, ponieważ pozwalają one inwestorom na oszczędność. W dodatku są bardzo lekkie i nie boją się obciążeń. Ich wielkimi zaletami są również bezproblemowy transport oraz szybki montaż.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?