Jak zabezpieczyć dach przed mrozem oraz śniegiem?

Materiał informacyjny Blachy Pruszyński
stalowy dach w śniegu - Blachy Pruszyński
stalowy dach w śniegu - Blachy Pruszyński

Dach pełni niezwykle ważną rolę, o czym przekonani są właściciele jednorodzinnych domów. Z tego powodu do budowy wykorzystują najlepsze materiały a także powierzają prace budowlane wyłącznie profesjonalistom. Jednak warunkiem funkcjonalności pokrycia dachowego są systematyczne przeglądy, a w razie konieczności ewentualne naprawy dachu.

Dachy nowych domów zazwyczaj nie potrzebują szczególnych zabiegów czy napraw. Szacuje się, że blachodachówka nie powinna sprawiać żadnych problemów przez okres 3 lat od założenia, jednak uwarunkowane jest to odpowiednim montażem z zachowaniem niezbędnych zasad oraz dobrej jakości produktem pochodzącym np. od firmy Blachy Pruszyński. Mimo wszystko warto sprawdzić stan pokrycia dachowego jeszcze przed nadejściem zimy, ponieważ dach w tym okresie będzie narażony na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Jesienny przegląd jest obowiązkiem w przypadku wieloletnich dachów. Ważne jest by nie odkładać tej czynności w czasie. Zalegający i topniejący śnieg, wiatr, mróz oraz zróżnicowane temperatury stanowią zagrożenie dla pokryć dachowych. Nie pozwólmy aby zima nas zaskoczyła.

dach z obróbkami, blachodachówka MODUS - Blachy Pruszyński
dach z obróbkami, blachodachówka MODUS - Blachy Pruszyński

Przegląd i ewentualna naprawa dachu

Przegląd dachu możemy wykonać samodzielnie lecz najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tej pracy profesjonaliście, ponieważ możemy przeoczyć istotne szczegóły. Fachowiec dysponuje specjalnym sprzętem, a co ważniejsze dokładnie wie jakie miejsca wymagają szczególnej uwagi. Dodatkowo, sprawnie naprawi ewentualne usterki, nie dopuszczając do dalszych zniszczeń pokrycia dachowego, konstrukcji, elewacji oraz zawilgoceń poddasza. Wykonując przegląd należy zwrócić uwagę na miejsca, w których zalega śnieg, np. obróbki kominowe, okienne czy rynny koszowe, a także na elementy narażone na ciężar zalegającego śniegu, np. bariery i płatki przeciwśniegowe. Warto prowadzić książkę serwisową, dzięki czemu nie pominiemy terminów kolejnych przeglądów dachu.

Nie zapominajmy o orynnowaniu

Wykonując przegląd dachu, przyjrzyjmy się również orynnowaniu, które należy udrożnić oraz naprawić ewentualne uszkodzenia. Powinniśmy więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia zalegające w rurach spustowych i rynnach (np. piach, pióra ptaków, liście czy gałęzie), tak aby woda opadowa i roztopowa nie zalewała elewacji i nie prowadziła do zawilgocenia domu. Orynnowanie, które jest niedrożne może doprowadzić do uszkodzeń nawet całej konstrukcji dachowej. W celu zabezpieczenia rur spustowych przed zatkaniem należy zamontować w rynnie odpływowej specjalne siatki lub koszyki. Podczas jesiennego przeglądu warto także sprawdzić stan łączeń i mocowań rynnowych, a jeśli są uszkodzone to należy wymienić je na nowe. Z kolei ewentualne niewielkie nieszczelności zlikwidujemy za pomocą uszczelniaczy a większe zamaskujemy złączkami uszczelniającymi.

bariery przeciwśniegowe, panel dachowy na rąbek - Blachy Pruszyński
bariery przeciwśniegowe, panel dachowy na rąbek - Blachy Pruszyński

Zabezpieczenia przeciwśniegowe – czy warto w nie inwestować?

Śnieg zsuwający się z dachu jest przede wszystkim zagrożeniem dla ludzi oraz zwierząt, dodatkowo ciężar śniegu może powodować wygięcia a nawet całkowicie zerwać orynnowanie. Aby tego uniknąć warto zastosować akcesoria przeciwśniegowe. Najlepszą opcją jest zamontowanie ich podczas montażu pokrycia dachowego, jednak późniejsza instalacja także jest możliwa. Przegląd dachu przed nadejściem zimy to odpowiedni moment na wykonanie tej pracy. W ofercie producentów pokryć dachowych dostępne są bariery przeciwśniegowe, których celem jest zatrzymanie śniegu przed zsunięciem się z połaci, czy też rozbicie śniegu na mniejsze części. Te elementy najczęściej mocuje się nad ścieżkami wzdłuż ścian domu, drzwiami wejściowymi, nad wejściem do garażu i miejscem parkingowym. Nie należy sugerować się łagodnymi zimami i rezygnować z tych zabezpieczeń, ponieważ nigdy nie mamy pewności jaka będzie przyszłość.

Czyszczenie blaszanego pokrycia dachowego

Blachodachówki nie potrzebują profesjonalnych zabiegów konserwujących, ponieważ duża część zabrudzeń jest zmywana przez deszcz. Jednak kiedy zauważymy osady z pyłu lub sadzy to należy zmyć je wodą pod ciśnieniem lub miękką szczotką. Ważne jest, aby do mycia pokrycia blaszanego używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do tego celu, ponieważ agresywne detergenty mogą uszkodzić czy też odbarwić blachodachówkę. Jeżeli znajdziemy ślady korozji to należy niezwłocznie wyczyścić to miejsce a następnie zamalować specjalną farbą korozyjną. Stosując się do tych zaleceń skutecznie unikniemy zniszczeń blachodachówki powstających podczas zimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie