Ile kosztuje pompa ciepła do domu 140m2 i jaki model wybrać?

Materiał informacyjny Vaillant
W dzisiejszych czasach, kiedy energooszczędność i ekologia są na pierwszym miejscu, wiele osób decyduje się na zastosowanie pomp ciepła w swoim domu. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się do producentów, aby przedstawili nam oferty w oparciu o przykładowy projekt domu o powierzchni 140m2.

Nasz artykuł ma na celu pomóc wszystkim, którzy rozważają zakup pompy ciepła do dobrze zabezpieczonego przed stratami ciepła domu jednorodzinnego o podobnej powierzchni. Interesował nas koszt wykonania kompletnego systemu grzewczego z pompą ciepła w rozsądnej cenie, który zapewniłby komfortowe warunki dla czterech domowników.

Warunkiem było niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe w całym domu, ponieważ jest to najskuteczniejsze rozwiązanie w przypadku instalacji z pompą ciepła. Wraz ze wzrostem temperatury podgrzewanej wody, efektywność pompy ciepła maleje, dlatego taka instalacja zapewniłaby nam maksymalną oszczędność energii.

Koszt wykonania takiego systemu waha się między 30 000 a 40 000 złotych, co może być atrakcyjną propozycją dla osób poszukujących rozwiązań ekologicznych i oszczędnych.
Jeśli szukasz rozwiązania dla swojego domu, zastanów się nad pompą ciepła. Nasz artykuł pokazuje, że taki system może być dobrym wyborem dla każdego, kto chce oszczędzać energię i dbać o środowisko.

Koszt inwestycji w pompę ciepła – powietrzna czy gruntowa?

Osoby planujące budowę energooszczędnego domu zastanawiają się, jaka pompa ciepła będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Istnieją dwie główne rodzaje pomp ciepła: powietrzne i gruntowe. Jednakże koszt inwestycji w pompę gruntową jest wyższy ze względu na potrzebę wykonania na budowie gruntowego wymiennika ciepła.

W pompie ciepła powietrznej, parownik ma bezpośredni kontakt z powietrzem, co pozwala na oddawanie do niego odpowiedniej ilości ciepła. W pompie gruntowej, aby odbierać ciepło z ziemi, potrzebne są układane w niej długie pętle rur, przez które przepływa solanka, ogrzewana ciepłem zakumulowanym w gruncie.

Wymiennik gruntowy może być poziomy lub pionowy. Wymiennik poziomy składa się z rur ułożonych pod powierzchnią gruntu, na głębokości poniżej strefy przemarzania. Jednakże obszar wykopu pod rury jest znaczny i wymaga dużych nakładów finansowych. Dlatego częściej wykorzystuje się wymienniki pionowe, z rurami umieszczonymi w odwiertach głębokości kilkudziesięciu metrów. Ich zaletą jest mniejsze zajmowanie powierzchni działki niż wymiennik poziomy. Niestety, ta technologia jest droższa.

Podsumowując, koszt inwestycji w pompę ciepła gruntową jest wyższy, jednak może to być dobry wybór w przypadku, gdy nie brakuje miejsca na działce lub gdy temperatura powietrza jest bardzo niska. W przypadku pompy ciepła powietrznej, koszt inwestycji jest mniejszy, ale jej efektywność spada wraz ze spadkiem temperatury powietrza.

Koszty użytkowania pompy ciepła

W przypadku wyboru pompy ciepła do ogrzewania naszego domu, warto zwrócić uwagę na koszty związane z wyborem źródła ciepła. Najczęściej spotykane są dwie opcje - pompa ciepła powietrzna oraz gruntowa. Pompa powietrzna z pewnością jest tańszym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga wykonania gruntowego wymiennika ciepła, a jedynie wentylatora zamontowanego w urządzeniu. W przypadku pompy gruntowej, natomiast, niezbędny jest gruntowy wymiennik ciepła, który znacznie podnosi koszt inwestycji.

Wymienione koszty są bardzo zróżnicowane i zależne od kilku czynników, takich jak właściwości gruntu, wybór mocy pompy oraz rodzaj wymiennika ciepła. Wybierając pompy o większej mocy, wymagany jest większy wymiennik ciepła, co powoduje zwiększenie kosztów.

Należy pamiętać, że im bardziej suchy jest grunt, tym większy i droższy musi być wymiennik ciepła. W skrajnych przypadkach różnica w kosztach wykonania wymiennika może wynosić nawet ponad dwukrotność. Przed podjęciem decyzji o wyborze pompy ciepła i źródła ciepła należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i koszty związane z wykonaniem wymiennika ciepła.

Efektywność pompy ciepła

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które pozwalają na tanie i ekologiczne ogrzewanie domów. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła może mieć duże znaczenie dla kosztów eksploatacji. Instalacje z powietrznymi pompami ciepła są tańsze od tych z gruntowymi, ale czy rzeczywiście bardziej się opłacają? Okazuje się, że niekoniecznie. Choć początkowa inwestycja w pompę powietrzno-wodną jest niższa, to koszty eksploatacji takiego urządzenia są wyższe niż w przypadku pompy gruntowej. Dlaczego?

Warto przyjrzeć się bliżej wartościom współczynnika efektywności COP, które mówią nam, ile jednostek energii do ogrzewania zapewnia pompa, pobierając jednostkę energii elektrycznej. Na pierwszy rzut oka różnice między wartościami dla pomp powietrze-woda i glikol-woda są niewielkie. Jednak warto pamiętać, że wartości te uzyskano w innych warunkach. Temperatura parownika pompy gruntowej odbierała ciepło od solanki o temperaturze 0oC, a powietrznej – od powietrza o temperaturze 7oC. Gdyby temperatura parownika była taka sama, różnice w wartościach COP byłyby większe.

W przypadku pomp ciepła powietrze-woda, trzeba również pamiętać o zmianach temperatury powietrza, które przekładają się na zmniejszenie wartości COP, czyli zwiększenie zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Spadek temperatury powietrza może być znaczny, nawet do -20oC, co może powodować gwałtowne zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Dlatego pompy ciepła powietrze-woda są zazwyczaj sprzedawane w komplecie z grzałką, która dogrzewa wodę, gdy wydajność obiegu chłodniczego staje się niewystarczająca. Niestety, działanie grzałki powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej, co oznacza mniejszy współczynnik efektywności pompy ciepła.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ujemnej temperaturze parownik pompy powietrznej pokrywa się lodem, który trzeba usuwać. W tym celu stosuje się automatyczne układy rozmrażające, które również pochłaniają energię. Wszystko to może wpłynąć na koszty eksploatacji pompy ciepła.

Ostatecznie wybór odpowiedniej pompy ciepła powinien być dokładnie przemyślany, a decyzja powinna być oparta na analizie indywidualnych potrzeb i warunków, takich jak klimat, rodzaj budynku i budżet.

Gruntowa pompa ciepła Vaillant
Źródło: hurtownia Euroterm24.pl

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Według informacji przekazanych przez producenta pomp ciepła, wybór rozwiązania grzewczego może wpłynąć na nasze portfele. Jak wynika z badań, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 140 m2 pompą gruntową jest o około 700 zł niższy niż przy użyciu pompy powietrza. Warto jednak pamiętać, że tańsze rozwiązanie nie zawsze oznacza korzyść dla portfela. Najtańsza pompa powietrze-woda Hewalex może okazać się bardziej opłacalna niż pompy gruntowe, gdyż jej cena jest o co najmniej 10 tys. zł niższa, uwzględniając koszty wymiennika gruntowego i podatku VAT.

Jednakże, zastanawiając się nad wyborem rozwiązania, nie należy zapominać o kilku ważnych czynnikach. Oszczędności wyliczone przez producentów to jedynie szacunki, a rzeczywiste koszty eksploatacyjne mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, jego izolacja, a także ceny energii elektrycznej.

Mimo to, inwestycja w pompę gruntową może okazać się bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie, szczególnie w przypadku ewentualnego wzrostu cen energii elektrycznej w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na to, że pompy powietrzne wymagają dodatkowego wyposażenia, takiego jak grzałki lub systemy rozmrażające, co wpływa na koszty eksploatacyjne.

Podsumowując, wybór odpowiedniego systemu grzewczego powinien być dokładnie przemyślany, z uwzględnieniem wielu czynników. Chociaż pompy gruntowe są droższe w zakupie niż pompy powietrzne, to w dłuższej perspektywie ich eksploatacja może okazać się bardziej opłacalna.

Sposób instalacji pompy ciepła

Jeśli planujemy inwestycję w pompę ciepła, warto wziąć pod uwagę sposób jej instalacji. Jednym z proponowanych rozwiązań są pompy powietrze-woda typu split, składające się z dwóch jednostek. Pierwsza z nich to parownik pompy ciepła, który należy umieścić na zewnątrz budynku, aby bezpośrednio korzystać z źródła ciepła, jakim jest powietrze. Jednakże warto mieć na uwadze, że do pracy parownika potrzebny jest wentylator o dużej wydajności, co może skutkować generowaniem hałasu o mocy akustycznej 62-65 dB(A). Z tego względu, wybierając miejsce instalacji pompy, lepiej unikać umieszczania jej w pobliżu okien sypialni.

Powietrzna pompa ciepła Vaillant
Źródło: hurtownia Euroterm24.pl

Druga jednostka składa się z wymiennika ciepła, który pełni funkcję skraplacza, pompy obiegowej instalacji centralnego ogrzewania, naczynia przeponowego i sterownika pompy ciepła. Ta część urządzenia należy umieścić w ogrzewanym pomieszczeniu, aby woda zasilająca instalację grzewczą nie była narażona na zamarznięcie.

Warto zwrócić uwagę, że pompy powietrze-woda to jedno z wielu rozwiązań dostępnych na rynku. Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe.

Pompy ciepła Daikin i De Dietrich są wyposażone w duży pojemnościowy podgrzewacz wody, który zapewnia wystarczającą ilość ciepłej wody dla czteroosobowej rodziny. Jednostki wewnętrzne tych urządzeń są porównywalne do dużych lodówek. W przypadku Hewalex PCCO Split, jednostka wewnętrzna jest mniejsza i może zostać zawieszona na ścianie, co przypomina gazowy kocioł wiszący.

Należy jednak pamiętać, że pompy ciepła nie mają wbudowanego podgrzewacza wody. Dlatego do ich użytkowania wymagany jest osobny podgrzewacz, którego pojemność wynosi 250 l. Podgrzewacze CWU do pomp ciepła są emaliowane i chronione przed korozją anodą magnezową, którą należy wymieniać regularnie. W przypadku Daikin, nie ma takiej potrzeby, ponieważ jego zbiornik wykonany jest ze stali nierdzewnej.

Pompy gruntowe są jednostkami monoblokowymi, przeznaczonymi do instalacji w ogrzewanym pomieszczeniu. Pompa ciepła Vaillant ma zintegrowany podgrzewacz wody o pojemności 185 l. Natomiast dwie pozostałe pompy mają osobny podgrzewacz, który jest dostarczany w komplecie z akcesoriami do jego podłączenia. W przypadku dużych pojemności zbiorników na wodę (300 l), trzeba je ustawić obok pompy ciepła. Vaillant ma przewagę w tym względzie ze względu na swoją kompaktową budowę i wykonanie zbiornika z stali nierdzewnej.

Podgrzewacze c.w.u. Vaillant są biwalentne, co oznacza, że są przystosowane do zasilania przez dwa urządzenia grzewcze. Są w nich dwie wężownice, co umożliwia łatwe dołączenie kolektorów słonecznych, zastępujących pompę ciepła w słoneczny dzień. Sterowniki zamontowane w pompach ciepła są przygotowane do obsługi takiego systemu, co pozwala na dokupienie i instalację samej kolektorów, co kosztuje o parę tysięcy złotych mniej niż kompletna instalacja.

Sprężarka w pompie ciepła

Sprężarka to jeden z kluczowych elementów pompy ciepła, decydujący o jej efektywności. Porównując modele najpopularniejszych marek, można zauważyć, że wykorzystano w nich różne rodzaje sprężarek. Wśród nich można wyróżnić modele z zastosowaniem sprężarek śrubowych (scroll) oraz podwójnych rotacyjnych (twin rotary).

Dodatkowo, w przypadku pomp powietrznych, producenci zdecydowali się na wykorzystanie technologii DC Inverter, która umożliwia płynne zmiany wydajności sprężarki. Dzięki temu standardowy prąd przemienny z sieci 230 V, 50 Hz jest przetwarzany na stały o napięciu 300 V, a prędkość obrotowa wirnika zmienia się w zakresie od 20 do 120 Hz. Jest to rozwiązanie, które przekłada się na znaczne oszczędności energii i wyższą efektywność działania pompy.

W przypadku pomp gruntowych, producenci zdecydowali się na zastosowanie tradycyjnych sprężarek o stałej prędkości obrotowej wirnika (On/Off). Choć nie jest to tak zaawansowane rozwiązanie, jak w przypadku pomp powietrznych, to nadal zapewnia ono odpowiednią wydajność i sprawność działania pompy ciepła.

Sprężarka to nieodzowny element każdej pompy ciepła, którego efektywność w dużej mierze zależy od jakości tego urządzenia. W porównaniu różnych sprężarek zastosowanych w pompach ciepła, wyraźnie wyróżniają się sprężarki typu Scroll DC Inverter. To urządzenia o najwyższej sprawności, stabilności, trwałości i cichej pracy, jednak ich cena jest dość wysoka. Zwykle stosuje się je w pompach ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale także w mniejszych urządzeniach, jak choćby w pompie ciepła De Dietrich Alezio o mocy znamionowej 8 kW.

W przypadku pomp ciepła o mniejszej mocy, częściej stosowane są sprężarki Twin Rotary DC Inverter, które choć nieco mniej efektywne od sprężarek typu Scroll, są wciąż wydajne i cechują się nieco większym zakresem zmian prędkości obrotowej. Są one również bardziej sprawne w pracy przy niższej częstotliwości.

W pompach gruntowych, w których temperatura robocza parownika jest mniejsza niż w pompach powietrznych, stosowane są tradycyjne sprężarki śrubowe. Pomimo że zastosowanie sprężarki inwerterowej w pompie gruntowej przyczyniłoby się do wydłużenia trwałości urządzenia i zmniejszenia poboru energii, takie rozwiązanie nie byłoby aż tak opłacalne w eksploatacji. Dlatego wszystkie prezentowane pompy gruntowe wyposażone są w tańsze sprężarki o stałej wydajności, które uznawane są za bardziej skuteczne od tradycyjnych rotacyjnych.

Ważne jest, aby wybierając pompę ciepła, kierować się nie tylko jej ceną, ale również jakością jej elementów, w tym sprężarki. To właśnie od niej zależy wydajność urządzenia oraz koszty jego eksploatacji.

Pompa ciepła Vaillant to urządzenie, które wyróżnia się spośród innych pomp gruntowych dzięki zastosowaniu technologii EVI. Modyfikacje w obiegu czynnika chłodniczego oraz dodatkowy zawór rozprężny pozwalają na uzyskanie wyższego ciśnienia i tym samym na zwiększenie wydajności cieplnej oraz temperatury w skraplaczu. W standardowych pompach temperatura ta dochodzi do około 55 stopni Celsjusza, podczas gdy w przypadku Vaillant może wynosić nawet 65 stopni Celsjusza.

Największą zaletą tej technologii jest możliwość uzyskania temperatury zasilania przekraczającej 60 stopni Celsjusza, co jest szczególnie ważne w przypadku zasilania instalacji grzewczych. W takiej sytuacji można zrezygnować z dodatkowego urządzenia wspomagającego pracę pompy ciepła.

Ciekawym faktem jest to, że urządzenia Vaillant z serii flexoCOMPACT mogą być wykorzystywane jako pompy gruntowe, ale także jako pompy woda-woda lub powietrze-woda. Wystarczy do nich zainstalować odpowiedni moduł, a dzięki zastosowaniu technologii EVI uzyskają bardzo wysoką efektywność, choć niestety również cenę. Warto jednak zauważyć, że taka inwestycja może okazać się opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl